Vstup do Evropské unie přinesl českým dopravcům výrazné zlepšení podnikatelských možností. Odpadla značná část administrativy a čekání na tehdejších hranicích s EU. Dopravní a spediční společnost O.K.Trans Praha, která má aktuálně 500 vlastních kamionů, dnes ale pociťuje například zpřísňování podmínek pro dopravce z členských zemí. Pravidla často neplatí pro dopravce nečlenských zemí, což narušuje trh, řekl ČTK jednatel společnosti Vladimír Starosta.
Dopravci dnes například nemusí absolvovat takzvané povolovací řízení. „Na každou jednotlivou dopravu jsme museli mít povolení, na bilaterální přepravy, tranzitní a třetizemní. Objem povolení byl dojednáván mezi jednotlivými státy, a ne vždy jich bylo dostatek, zvláště v těch směrech, které byly ekonomicky atraktivní. Řidič pak musel ta povolení vozit s sebou a prokazovat se s ním na hranicích. Nepříjemnou bariérou bylo omezení pouhých 200 litrů nafty v pevně zabudovaných nádržích při překročení hranice tehdejší EU,“ popsal Starosta. Vzpomíná také na dlouhé čekací lhůty na vstupních branách do EU, například na hraničních přechodech se SRN. „Naprosto neproduktivní čas, nemožnost přesného plánování a velmi nevhodné podmínky pro osádky kamionů,“ doplnil.
Objem přepravovaného zboží po silnici se podle Starosty od vstupu do EU postupně stále zvětšoval. „Nechci odhadovat konkrétní číslo, ale v čase je vysoké, je to vidět na dnešní intenzitě dopravy a na často plné infrastruktuře,“ řekl. Nárůstu dopravy dnes ale podle něj neodpovídá silniční a dálniční síť. „To je veliká ostuda a budeme za ni všichni platit. Doba povolování staveb v ČR je mezinárodní ostudou nejvyššího kalibru stejně jako skutečnost, že hlavní město nemá obchvat,“ míní Starosta.
Poukazuje také na rozdílná pravidla členských a nečlenských dopravců. „Stále se zpřísňují podmínky mezi námi dopravci v rámci EU. Pokud povedou k férové soutěži, proč ne, dopravci z nečlenských zemí ale často nemusí dodržovat to, co my musíme, a tím se trh narušuje,“ řekl Starosta. Dopravci se podle něj potýkají také s nedostatkem zaměstnanců, nejvíce chybí řidiči. Důvodem je i složitý proces zaměstnávání cizinců. „Polští dopravci obsadili 30 procent evropského dopravního trhu. Zaměstnat v Polsku řidiče trvá několik málo týdnů, u nás někdy nestačí šest měsíců,“ doplnil.
Kabotáž, tedy přeprava zboží mezi dvěma místy v jedné zemi, která nebyla před vstupem do EU povolená, podle Starosty pro firmu nikdy zásadní podnikatelskou příležitostí nebyla. „Vnitrostátní přeprava by měla být vždy doménou národního dopravce, je to tak přirozené a férové. To, že po vstupu dalších zemí se někteří dopravci usadili pod okny domácích v druhých zemích, přineslo jen spory mezi námi a nic dobrého,“ míní.
Společnost O.K.TRANS, později přejmenovaná na O.K.Trans Praha, vznikla v roce 1990 jako jedna z prvních obchodních společností v tehdejším Československu po roce 1989. Zajišťuje dopravní a logistické služby po celé Evropě. Loňský obrat odhaduje vedení společnosti na 2,5 miliardy korun. Pro společnost aktuálně jezdí 1200 kamionů, denně přepraví 3000 tun zboží, zaměstnává kolem 600 lidí.
Zdroj: ČTK