DPP

Největší evropský výrobce aut Volkswagen AG v loňském roce podle předběžných údajů zdvojnásobil provozní zisk na 19,3 miliardy eur (484,8 miliardy Kč). Varoval však, že invaze Ruska na Ukrajinu a její dopad na dodavatelské řetězce by mohly v letošním roce zasáhnout podnikání nevídaným způsobem.

Ke zdvojnásobení provozního zisku loni pomohly vyšší ceny a vhodnější nabídka modelů. Tržby loni stouply o 12,3 procenta na 250 miliard eur.

Letos čeká automobilka zvýšení tržeb o osm až 13 procent. Tento výhled však bude záviset na dalším vývoji války na Ukrajině a na jejích dopadech na dodavatelské řetězce skupiny a na globální ekonomiku.

Volkswagen rovněž navrhl zvýšit roční dividendu o více než polovinu na 7,5 eura na kmenovou akcii a 7,56 eura na prioritní akcii.

Výrobci aut se snaží najít alternativní zdroje důležitých součástek vyráběných na Ukrajině, včetně kabelových svazků, protože ruská invaze zastavila montážní linky a přerušila fungování dodavatelských řetězců. Obracejí se až do Číny či Mexika.

„Konflikt má dopad na celou světovou ekonomiku, na suroviny, na dodavatelské řetězce, a tedy i na naši společnost,“ řekl finanční ředitel Volkswagenu Arno Antlitz. „Jeho dopad nelze v tuto chvíli jednoznačně vyhodnotit,“ dodal s tím, že koncern v současné době pracuje na tom, aby získal další dodavatele ve východní Evropě a severní Americe, kteří by pro něj vyrobili kabelové svazky, napsala agentura Reuters.