Chorvatsko kritizuje NATO za reakci na zřícení dronu ruské výroby v chorvatské metropoli, která byla podle Záhřebu příliš pomalá. Bezpilotní letoun v pátek zřejmě přiletěl z válečné zóny na Ukrajině přes několik členských států Severoatlantické aliance, než spadl poblíž záhřebské studentské koleje, informovala agentura AP.

Dron přeletěl Rumunsko a Maďarsko. Po jeho zřícení nastal silný výbuch, který poškodil asi 40 zaparkovaných aut, ale nikdo nebyl zraněn.

NATO uvedlo, že integrovaná protivzdušná a protiraketová obrana aliance sledovala dráhu letícího objektu. Chorvatský premiér Andrej Plenković však sdělil, že chorvatské úřady nebyly vyrozuměny a že NATO reagovalo až poté, když se začali vyptávat novináři.

„Tuto situaci nemůžeme tolerovat a neměla se nikdy stát,“ řekl Plenković při návštěvě místa havárie. „Byla to čistá a jasná hrozba a NATO i EU měly reagovat,“ řekl. „Budeme pracovat na zvýšení připravenosti nejen nás, ale i ostatních,“ dodal.

Chorvatský premiér dále uvedl, že průzkumný dron Tu-141 Striž ze sovětské éry letěl přes 40 minut nad Maďarskem a šest až sedm minut nad Chorvatskem. Rumunské úřady dříve uvedly, že létající objekt byl ve vzdušném prostoru Rumunska jen tři minuty po přeletu z Ukrajiny, takže bylo těžké jej zachytit. Plenković vyzval maďarské úřady, aby zahájily vyšetřování, proč si jejich obrana bezpilotního dronu zjevně nevšimla, protože Chorvatsko i Rumunsko měly málo času na rychle se pohybující objekt zareagovat.

Rusko i Ukrajina popřely, že by dron vypustily. Vojenští experti uvádějí, že Ukrajina je jediným známým současným provozovatelem strojů Tu-141. Tento model má rozpětí křídel téměř čtyři metry, váží přes šest tun a dosahuje rychlosti až 1100 kilometrů za hodinu.