Invoitix

Sněmovní hospodářský výbor doporučil Sněmovně schválit rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok. Rozpočet počítá s výdaji 150,1 miliardy korun, což je zhruba stejně jako letos. Fond by měl v příštím roce získat podle návrhu 28,5 miliardy korun pomocí dluhového financování prostřednictvím úvěrů od ministerstva financí. Dalších 32,1 miliardy má získat z evropských zdrojů. Na provozní výdaje má směřovat 49,8 miliardy korun a na investice 100,3 miliardy korun.

Fond dopravy je mimorozpočtovým fondem a funguje od roku 2001. Jeho úkolem je hlavně přerozdělovat peníze na výstavbu, modernizaci a opravy dopravní infrastruktury. Financovat může také třeba opatření ke zvýšení bezpečnosti nebo plynulosti dopravy.

„Rozpočet je sestaven s jasnou převahou investičních prostředků,“ řekl před poslanci ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Z celkové částky výdajů má získat Ředitelství silnic a dálnic 78,1 miliardy korun. „Odpovídá to rozestavěnosti dopravní infrastruktury v ČR,“ řekl ředitel fondu Zbyněk Hořelica.

Správa železnic má získat 57,5 miliardy korun. Podle dřívějších informací ministerstva dopravy přispěje fond čtyřmi miliardami korun krajům na silnice druhých a třetích tříd. Novinkou v rozpočtu fondu bude částka 2,1 miliardy korun určená na obranu státu.

Téměř 16 miliard by měl získat fond z mýtného a zhruba osm miliard ze spotřební daně z pohonných hmot. Jedním ze zdrojů financování fondu dopravy má být půjčka, kterou by si měl fond dopravy vzít od Evropské investiční banky. Podle Kupky se ukázalo, že je to výhodnější ve srovnání s vydáním státních dluhopisů. Vláda při projednávání návrhu státního rozpočtu v prvním čtení ve Sněmovně kvůli tomu čelila kritice opozice, která míní, že vláda tak vylepšuje bilanci státního rozpočtu. „Je to informace zcela veřejná, je uvedena ve všech dokumentech,“ zdůraznil Kupka.

Podle návrhu rozpočtu by měl fond v příštím roce poskytnout přes 471 milionů korun například na obchvat Havlíčkova Brodu, přes 500 milionů na výstavbu D35 v úseku Časy – Ostrov a téměř 770 milionů na obchvat Bludova na silnici I/44. Víc než 2,5 miliardy korun má směřovat na výstavbu D49 v úseku Hulín – Fryšták. Na modernizaci železničního uzlu Pardubice má jít přes 1,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP