Ministerstvo dopravy by v příštím roce mělo hospodařit s výdaji 82,3 miliardy korun. To je skoro o čtvrtinu méně než letos a v loňském roce. Vyplývá to z předběžného pracovního návrhu rozpočtu ministerstva financí, který má ČTK k dispozici. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda.

Návrh rozpočtu dopravy ovlivnil zejména předpokládaný velký pokles příjmů. Ty by měly v příštím roce podle dokumentu činit 28,8 miliardy korun, což je meziročně skoro o 20 miliard korun méně. Většinu příjmů by stejně jako letos měly tvořit peníze z evropských fondů. Právě jejich čerpání se ovšem má podle materiálu výrazně snížit. Vyjádření resortu dopravy k návrhu ČTK shání.

Ministerstvo financí počítá v předběžném návrhu rozpočtu se schodkem 295 miliard korun. Výdaje ministerstvo zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem ve více než polovině kapitol. Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu.

Pro letošní rok je schválený schodek rozpočtu 280 miliard korun, ministerstvo financí ale plánuje v červenci vládě předložit jeho novelu.

Zdroj : ČTK