Tři nové drezíny pro Hevlín na Znojemsku, které mají jezdit po již nevyužívané trati do Hrušovan nad Jevišovkou, jsou hotové. Prvních výletů po dvoukilometrovém úseku se však zájemci dočkají až za rok. Obec musí nejprve opravit garáž pro drezíny, sestavit provozní plán a sehnat člověka, který se bude o provoz starat. Kdy vznikne muzeum v bývalé nádražní budově, zatím není jisté. Obec se soudí s jejím nájemníkem, řekl ČTK starosta Hevlína Antonín Pichanič.

Drezíny vznikaly v Ratíškovicích na Hodonínsku, kde již několikátou turistickou sezonu mohou návštěvníci zavítat do muzea Ve vagónu a dozvědět se o historii lignitových dolů a přepravy uhlí po místní železnici. Když byla těžba lignitu ukončena a po trati k dolu přestaly jezdit vlaky, zrodil se nápad využít opuštěnou železnici pro cestovní ruch. Hevlín se Ratíškovicemi inspiroval a více než deset let nevyužívanou trať loni koupil od Správy železnic za 2,2 milionu korun.

Tři drezíny obec vyšly na více než 100.000 korun. „Věřím, že jízda bude nevšední zážitek, nejen pro turisty z Čech a Moravy, ale třeba i z Rakouska. Celá trať bude udržována v provozuschopném stavu a nevylučujeme ani možnost, aby do Hevlína zavítal nějaký příležitostný výletní vlak,“ uvedl starosta. Drezíny zatím zůstanou u výrobce, veřejnosti však budou představeny už tuto neděli v Brně, kdy bude možné se na nich svézt po železniční vlečce podél Svitavy.

Záměrem je také vytvořit v bývalé nádražní budově muzeum a připomenout, že Hevlínem procházela významná trať spojující Moravu s Vídní. „Kromě muzejní expozice o historii obce a železniční tematiky uvažujeme také o výstavě zaměřené na pohraniční opevnění a železnou oponu. Nejdříve však musíme z budovy vystěhovat nájemníka,“ řekl Pichanič.

Pro nadšence vzniká také zážitková trať Čejč – Uhřice na pomezí Hodonínska a Brněnska. „Letos na konci prázdnin tam chceme aspoň na týden vyjet s parním vlakem. Než ale bude trať v plném provozu, to ještě třeba čtyři pět let potrvá. Práce je pořád strašně moc, nemáme zatím ani potřebné energetické zázemí,“ uvedl majitel tratě Martin Dvořák ze společnosti TMŽ.

Parními či motorovými vlaky se lidé mohou svézt ze Zbýšova na Brněnsku. Tam nyní Muzeum průmyslových železnic sbírá peníze na nové depo v koncové stanici Zbýšov – Důl Jindřich pro uskladnění cenných exponátů. Rozpočet stavby je 575.000 korun, spolek chce ve veřejné sbírce na internetu získat 280.000, zatím je vybráno 185.000 korun.

 

Zdroj : ČTK