Evropský výrobce letadel Airbus ve druhém čtvrtletí zvýšil provozní zisk očištěný o jednorázové vlivy o 54 procent na 2,43 miliardy eur (téměř 59 miliard Kč). Oznámila to firma. Zároveň potvrdila celoroční výhled.

Čtvrtletní tržby společnosti Airbus vzrostly o 28 procent na 20,53 miliardy eur. Firma těžila z vyšších dodávek civilních letadel zákazníkům i z příznivých výsledků aktivit v oblasti obranné a vesmírné techniky.

Finanční výsledky podniku překonaly očekávání analytiků. Ti podle agentury Reuters v průměru předpovídali, že provozní zisk očištěný o jednorázové vlivy bude činit 2,19 miliardy eur při tržbách 20,25 miliardy eur.

Společnost Airbus podle dnešní zprávy nadále předpokládá, že v celém letošním roce dodá zákazníkům zhruba 870 civilních letadel. V první polovině roku dodávky činily 351 letadel.

Airbus je tak nyní největším výrobcem letadel na světě. Americký konkurent Boeing v prvním pololetí dodal zákazníkům 314 letadel.

Boeing se nyní zotavuje z krize, za kterou stály problémy s kvalitou a stávky zaměstnanců. Firma v úterý oznámila, že ve druhém čtvrtletí snížila čistou ztrátu na 428 milionů dolarů (zhruba devět miliard Kč) z 612 milionů dolarů před rokem.

Zdroj: ČTK