[quote]Firma První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) vyvinula a sestrojila nový letecký proudový motor PBS TJ150, který je vhodný pro bezpilotní prostředky řady světových výrobců. Díky němu se rozšíří nabídka firmy ve výkonnostní kategorii od 200 do 1500 newtonů tahu. Během letošního roku je to představení již druhého nového motoru, uvedl v tiskové zprávě generální ředitel Milan Macholán. PBS motor představila na brněnském Mezinárodním strojírenském veletrhu.[/quote]

Motor může sloužit různým bezpilotním prostředkům včetně těch, které vyrábí obranný průmysl.

,,Motor vyniká zejména velmi dobrým poměrem tahu a váhy, respektive vnějšího průměru motoru, což jsou nejsledovanější parametry v této kategorii leteckých pohonů,“ uvedl Macholán.

Klady motoru jsou také integrovaný startér generátor, spolehlivost při startu v náročných klimatických podmínkách, a to včetně možnosti startu za letu při vysokých rychlostech a nadmořských výškách. Maximální tah je 1500 newtonů, motor váží necelých 20 kilogramů, vydrží teploty od minus 50 do plus 45 stupňů. Maximální výška, kde může pracovat, je deset kilometrů.

Druhým představeným motorem byl letos na jaře proudový motor PBS TJ80 s maximálním tahem 900 newtonů. Je výjimečný nízkou hmotností a vnějším průměrem motoru a umožňuje start v libovolné pozici na zemi i za letu.

Firma je součástí holdingu PBS Group, který sdružuje další strojírenské firmy se značkou PBS. Loni činily tržby PBS Velká Bíteš 1,2 miliardy korun, má 730 zaměstnanců a dodává letecké motory do různých zemí světa. Zabývá se vývojem, výrobou i testováním.

Zdroj: ČTK

DPP