[quote]Výrobce brzdových systémů a komponent pro kolejová vozidla Dako CZ z Třemošnice na Chrudimsku dosáhl vloni zisku po zdanění ve výši 53,066 milionu korun. Meziročně se snížil o 35 procent. Tržby společnosti činily 738 milionů korun, o 19 procent méně než rok předtím. Snížení bylo způsobeno především ukončením několikaletého prodeje licence do Číny na konci roku 2016 a částečným posunem zákaznických projektů do roku 2018, uvedla firma ve výroční zprávě zveřejněné ve Sbírce listin.[/quote]

Letos společnost získala podíl na zakázce na modernizaci 50 osobních vozů pro slovenskou železnici. Díky úpravám budou jezdit rychlostí až 160 kilometrů v hodině. Zakázku zastřešuje slovenská společnost ŽOS Trnava. Během čtyř let také vyrobí brzdové komponenty pro metro v Mnichově. Celková hodnota zakázky je v desítkách milionů korun. Na veletrhu InnoTrans v Berlíně letos v září firma představila novinku v sortimentu, elektromechanickou tramvajovou brzdovou jednotku či kotoučovou brzdu pro nákladní vozy.

Dako CZ je výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více než dvousetletou tradicí. Výrobky firmy se uplatňují v nákladních a osobních vozech, příměstských jednotkách, lokomotivách, vozech metra i tramvajích. Na ročním obratu se ze 70 procent podílí zahraniční zakázky, kromě Evropy i v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii či Alžírsku. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm.

Většinovým vlastníkem společnosti je skupina Czechoslovak Group (CSG). Druhým akcionářem je společnost Tatravagónka Poprad, výrobce nákladních železničních vozů a podvozků.

Zdroj: ČTK