Společnost AEV z Kroměříže loni utržila za prodej výrobků a služeb 452,6 milionu korun. Meziročně to byl nárůst asi o 51,6 milionu korun. Zisk firmy, která vyvíjí a vyrábí elektroniku pro automobilový průmysl a další odvětví, vzrostl přibližně z 54,7 milionu korun v roce 2021 na loňských více než 76,1 milionu korun. ČTK to zjistila z výroční zprávy společnosti založené ve Sbírce listin.

Loni se firma vinou pandemie covidu-19 a války na Ukrajině potýkala s přetrvávajícími problémy se zajištěním materiálu pro výrobu. „Přesto se nakonec podařilo splnit všechny požadavky odběratelů a mírně překročit plánované tržby, především díky v rekordním čase úspěšně dokončenému vývoji elektronického kondenzátoru pro VW Group,“ uvedli ve výroční zprávě zástupci podniku.

Čistá aktiva firmy činila na konci loňského roku téměř 467,9 milionu korun, vlastní kapitál přesahoval 363,7 milionu korun a cizí zdroje 103,6 milionu korun. Průměrný počet zaměstnanců společnosti loni klesl na 160 ze 185 v roce 2021. Na jejich mzdy uvolnila zhruba 72,2 milionu korun, meziročně zhruba o 1,2 milionu korun více.

Loni a počátkem letošního roku přistoupila firma k personálním změnám v útvaru vývoje. Aktivně hledá nové vývojáře a usiluje o silné a stabilní zázemí pro vlastní projekty. „Rizikem poslední doby je stále celkový světový nedostatek elektronických součástek pro výrobu, který nás nutí, při zachování standardů kvality, nakupovat i ze zdrojů, které nejsou finančně optimální. To se v budoucnu může projevit i na hospodářských výsledcích,“ uvedli zástupci podniku.

Společnost AEV byla založena v roce 1991 se zaměřením na vývoj a výrobu elektrických a elektronických přístrojů. Je dlouholetým dodavatelem automobilky Škoda Auto, spolupracuje však s celým koncernem Volkswagen. Mezi hlavní oblasti její výroby dnes patří automobilní elektronika, elektronika pro osvětlovací techniku, aplikační elektronika a zakázkové osazování plošných spojů.

Zdroj: ČTK