FILED - 06 May 2019, Hamburg: Containers lie at a storage area at the Container Terminal Altenwerder. The German economy shrank by 0.7 per cent in the last quarter of 2021 compared to the previous quarter, during a fourth wave of the coronavirus pandemic, according to official statistics. Photo: Markus Scholz/dpa

Vývoz z Německa se v dubnu nečekaně zvýšil, ve srovnání s předchozím měsícem nárůst činí 1,2 procenta. Přispěl k tomu zejména růst dodávek do Číny, kde se ekonomika začala otevírat po rušení omezujících opatření zavedených kvůli pandemii nemoci covid-19. Přebytek bilance zahraničního obchodu Německa tak v dubnu vzrostl na 18,4 miliardy eur (434,1 miliardy Kč) z více než 14,9 miliardy eur v předchozím měsíci. 

Analytici v anketě agentury Reuters naopak očekávali v dubnu pokles vývozu, a to o 2,5 procenta. Dovoz se proti březnu snížil o 1,7 procenta, zatímco analytici čekali pokles o jedno procento.

Vývoz do Číny v dubnu stoupl o 10,1 procenta. Export do Spojených států vzrostl o 4,7 procenta a do Evropské unie o 4,5 procenta.

Navzdory dubnovému růstu vývozu však zůstává výhled nejistý. „Dočasný nárůst vývoz do Číny časem vyprchá,“ řekl analytik banky ING Carsten Brzeski. Vývoz do Číny podle něj bude mít problémy i kvůli geopolitickým změnám.

Průzkum ekonomického institutu Ifo ukázal, že nálada mezi německými vývozci v květnu klesla na nejnižší úroveň od loňského listopadu. „Německé vývozní ekonomice chybí dynamika,“ řekl šéf průzkumu institutu Ifo Klaus Wohlrabe.

Zdroj  :ČTK