[quote]Firma Water Solar technology (WST) podle policie neoprávněně získala 23,4 milionu korun z provozu radarů ve Varnsdorfu na Děčínsku. Policie u obviněných v případu nyní zajistila věci za deset milionů korun kvůli možnému peněžitému trestu. Radary na měření rychlosti pro město ještě do konce ledna firma provozuje. V případu jsou obvinění čtyři lidé a zmíněná firma. Mezi obviněnými je bývalý starosta města Stanislav Horáček, který je ve vazbě. Dnes to na tiskové konferenci v Ústí nad Labem řekl Radim Vojáček, vedoucí odboru hospodářské kriminality.[/quote]

„Dnes ráno jsem dostal zprávu, že majetek byl zajištěný v celkově hodnotě 10,3 milionu korun,“ řekl Vojáček. Policie nyní zjišťuje, zda je poškozená obec nebo veřejný zájem a jakým způsobem. Vojáček míní, že by se případ mohl v tomto roce uzavřít, ale záleží na okolnostech. Potvrdil, že policie případ stále intenzivně vyšetřuje.

Společnost WST za pronájem radarů dostává odměnu za každé naměřené překročení rychlosti. Tímto způsobem získala 23,4 milionu korun. „Dostali jsme trestní oznámení v listopadu 2018,“ řekl Vojáček. Kdo oznámení podal, novinářům neřekl. V oznámení stálo, že jde o porušení v zadávání veřejných zakázek. Na základě oznámení policie zajistila v rámci domovních prohlídek zprávy, faktury a smlouvy. Smlouvy dokázaly, že jde o nestandardní chování.

Za chyby při vyhlášení zakázky na systém měření rychlosti dostal Varnsdorf pokutu 650.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Zastupitelé města dříve oznámili, že budou peníze požadovat po WST. Město už také loni rozhodlo, že s firmou ukončí smlouvu k letošnímu 31. lednu a vyhlásí novou veřejnou zakázku. „Novou veřejnou zakázku bychom prověřovali až v případě, kdy bychom viděli nějaké nestandardní kroky,“ řekl Vojáček.

Město s WST uzavřelo smlouvu o provozu radarů opakovaně. Společnost dostává za zjištěné přestupky peníze, za každé změřené překročení rychlosti dostává od města finanční odměnu. Data z radarů dostává městská policie a předává je městskému úřadu. Vedení města kritizovala už dřív opozice, postup považuje za nezákonný. Vadí jí mimo jiné stanovení ceny za přestupek, které podle nich motivuje soukromníka, aby přestupků bylo co nejvíc. Vedení radnice kritiku odmítá.

 

Zdroj : ČTK