[quote]Evropský výrobce letecké techniky Airbus zaplatí úřadům ve Francii, Británii a Spojených státech pokutu zhruba 3,6 miliardy eur (téměř 91 miliard Kč) za urovnání obvinění z korupce. Oznámila to Evropský výrobce letecké techniky Airbus zaplatí úřadům ve Francii, Británii a Spojených státech pokutu zhruba 3,6 miliardy eur (téměř 91 miliard Kč) za urovnání obvinění z korupce. Oznámila to dnes francouzská finanční prokuratura. Státní zástupci z obou stran Atlantiku se shodli, že Airbus skrýval platby, jimiž pak uplácel veřejné činitele. Jde přitom o největší urovnání korupční kauzy v historii, uvedla agentura Reuters.francouzská finanční prokuratura. Státní zástupci z obou stran Atlantiku se shodli, že Airbus skrýval platby, jimiž pak uplácel veřejné činitele. Jde přitom o největší urovnání korupční kauzy v historii, uvedla agentura Reuters.[/quote]

Firmu vyšetřovaly úřady ve Francii a Británii kvůli podezření z korupce v souvislosti s prodejem letadel z doby před více než deseti lety. V USA pak Airbus čelil vyšetřování kvůli porušování exportních pravidel. „Bylo to všudypřítomné a zhoubné úplatkářské schéma v různých divizích Airbusu, které trvalo řadu let,“ konstatoval americký soudce Thomas Hogan.

Airbus již v úterý oznámil, že s úřady ve Francii, Británii a v USA dosáhl předběžné dohody o urovnání obvinění z korupce. Podle dnešní zprávy francouzské prokuratury zaplatí firma ve Francii pokutu 2,08 miliardy eur. Británie obdrží 984 milionů eur a Spojené státy 526 milionů eur, upřesnila agentura AFP.

Zaplacením pokut se Airbus vyhne trestnímu stíhání, kvůli kterému by firmě hrozilo, že bude odstřižena od veřejných zakázek v Evropské unii a ve Spojených státech. Akcie podniku na burze v Paříži dnes odepsaly zhruba 0,9 procenta.

Airbus podle francouzské finanční prokuratury souhlasil s tím, že na něj bude tři roky dohlížet francouzský protikorupční úřad. Podle prokurátorů ale mohou být trestně stíháni jednotlivci zapletení do aféry. „Tímto urovnáním jsme uzavřeli první fázi. Nyní se budeme zabývat odpovědností jednotlivců,“ řekl francouzský státní zástupce Jean-François Bohnert.

V centru vyšetřování stál desítky let starý systém obchodních prostředníků z nyní už zrušeného oddělení v centrále Airbusu. Do systému bylo na vrcholu zahrnuto na 250 lidí a jeho prostřednictvím docházelo k platbách v řádech stovek milionů eur ročně, napsala s odvoláním na zdroje agentura Reuters.

Jednou z prostřednic byla podle britského Úřadu pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) například manželka vysokého manažera letecké společnosti SriLankan Airlines. V souvislosti s prodejem vojenských letadel peníze Airbusu zase potají skončily na účtu blízkého příbuzného člena ghanské vlády.

Ze spisů soudních procesů v USA a Británii vyplývá, že Airbus se snažil prostředníky a platby utajit. Pro prostředníky užíval krycí jména jako „Van Gogh“ a platby označoval například jako „léky předepsané doktorem Brownem“.

Airbus také například během dojednávání zakázky s aerolinkami AirAsia sponzoroval sportovní tým manažera této letecké společnosti, uvedl britský úřad SFO.

Britští vyšetřovatelé mají za to, že Airbus uplácel při obchodování s tchajwanskou leteckou společností TransAsia Airways, aerolinkami Garuda Indonesia a Citilink Indonesia. Jmenované firmy se ale k věci nevyjádřily, anebo obvinění odmítly.

Airbus loni vystřídal na postu největšího světového výrobce letadel amerického konkurenta Boeing. Ten se v současnosti potýká s problémy kolem letadel 737 MAX, jejichž provoz byl loni v březnu přerušen po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii.

 

Zdroj : ČTK