Zabezpečovací systém ETCS, který dokáže mimo jiné zabránit jízdě vlaku na červenou nebo regulovat jeho rychlost, je v pardubickém železničním uzlu nainstalovaný, zatím ale není aktivní. Do provozu by měl být uveden na podzim, řekla ČTK mluvčí Správy železnic (SŽ) Nela Eberl Friebová. Původní národní zabezpečovač byl přitom podle Hospodářských novin (HN) a serveru Zdopravy kvůli nedávné rekonstrukci odstraněn, strojvedoucí tak získává informace jen z návěstidel. Podle Správy železnic je nicméně současný systém řízení v souladu se zákonem. V Pardubicích se ve středu večer srazil expres s nákladním vlakem. Při nehodě zemřeli čtyři lidé a 27 dalších se zranilo, škoda přesáhla 110 milionů korun.

Na konci letošního května skončila rekonstrukce pardubického železničního uzlu za téměř sedm miliard korun bez DPH. Práce zahrnovaly opravy nástupišť a vybudování pátého nástupiště. Uzel má i nové zabezpečovací zařízení ETCS, které ale dosud není aktivované. V provozu bude po dokončení všech úprav letos na podzim, řekla mluvčí SŽ. Způsob řízení provozu po dobu výluk a stavebních prací v místě je v souladu se zákonem o dráhách, uvedla Eberl Friebová. „Jedná se o zcela standardní postup a zabezpečení provozu,“ dodala.

Ze zjištění Drážní inspekce vyplývá, že osobní expres minul v Pardubicích návěstidlo zakazující jízdu a vjel do cesty pro nákladní vlak. „Vzhledem k tomu, že se jednalo o projetí návěsti zakazující jízdu, je pravděpodobné, že by systém ETCS vlak včas zastavil ještě před návěstidlem a nenechal by jej vůbec projet,“ uvedla na dotaz ČTK mluvčí Drážního úřadu Pavlína Straková.

Koridor z Kolína do České Třebové už je stabilní částí ETCS vybavený, kvůli složité kompatibilitě jeho verzí ale prošel v posledním roce úpravami a v době nehody byl systém ve stanici vypnutý, napsaly HN. Vypnutý byl i na skoro nové lokomotivě typu Traxx MS3 společnosti RegioJet – má ho už z výroby nainstalovaný, ale kvůli byrokratickým požadavkům a neprovedeným testům kompatibility jej zatím podle deníku nesmějí používat.

V situaci, kdy vlak projede návěst Stůj!, je systém ETCS schopen vlak automaticky na dálku zastavit. Dokáže také regulovat rychlost vlaků.

Zavádění zabezpečovacího systému ETCS požaduje Evropská unie. Smyslem je sjednotit odlišné zabezpečovací technologie v jednotlivých státech unie. Výhradní provoz pod ETCS by měl na nejvytíženějších tratích začít od 1. ledna příštího roku. V současnosti je nainstalovaný zhruba na 1000 kilometrech tratí, uvedla SŽ. Zavádění ETCS na české železnici má podle HN stát do roku 2030 asi 45 miliard korun, z velké části i kvůli extrémně rychlému termínu pro jeho start. Systém nahrazuje dosavadní způsoby řízení provozu vlaků, včetně metody liniového zabezpečení, vyvinuté původně v 60. letech minulého století.

Provoz vlaků řízený výhradně technologií ETCS testují železničáři v Česku na jednokolejné trati z Olomouce do Uničova. Zpočátku jeho fungování provázely problémy. V nejhorší dny se na trati zastavilo až osm vlaků denně. Následně pracovní skupina svolaná Drážním úřadem prováděla úpravy na vozidlech a přenosové síti a upravovala pozici antén na některých vlacích. Díky tomu ubylo výpadků v komunikaci mezi traťovou a palubní částí systému. Od konce listopadu pak SŽ zaznamenala už jen jednotky případů týdně.

Zdroj: ČTK

DPP