Zájem lidí o platby kartou v městské hromadné dopravě roste. ČTK o tom informovalo Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR). Šest dopravních podniků podle něj také potvrdilo, že se jim díky zavedení plateb kartou zvýšily prodeje jízdenek. V 11 městech lze kartou zaplatit i pokutu revizorovi. Roste také zájem o SMS jízdenky či nákup jízdenek v mobilních aplikacích..

„Platbu kartou při nákupu jednorázových jízdenek preferují cestující ve většině měst, kde je taková platba možná. V rámci našeho sdružení je to 18 dopravních podniků, další tři tuto službu plánují zprovoznit v nejbližší době,“ řekl předseda SDP ČR Tomáš Pelikán, který je zároveň ředitelem Dopravního podniku města Pardubic.

V Pardubicích nainstalovali do všech vozů platební terminály v roce 2021 a cestující k využití tohoto způsobu nákupu jízdenek motivují. „Nákup kartou aktuálně tvoří 56 procent z celkového nákupu jednorázových jízdenek a i nadále se chceme k bezhotovostním platbám posouvat,“ uvedl Pelikán.

Průkopníkem elektronického odbavení je ostravský dopravní podnik, který platbu kartou v MHD zavedl jako první v Česku v roce 2016 a na začátku roku 2020 se také jako první kompletně zrušil všechny papírové jízdenky. „Ve vozech tak cestující mohou zaplatit za jízdné bezkontaktní platební kartou, nebo kreditní jízdenkou. Bezkontaktní platební kartou ve vozech MHD v Ostravě dnes platí 73 procent cestujících, a například při velkých hudebních festivalech se ukazuje, že díky jednoduchosti je tento způsob odbavení velmi efektivní,“ řekl ředitel podniku Daniel Morys.

V Brně systém platby kartou ve vozech MHD s názvem Pípni a jeď funguje od července 2020. „Jízdenky koupené prostřednictvím této služby činí téměř 25 procent celkových tržeb a tento poměr stále roste. Naopak klesá zájem o papírové jízdenky a o SMS jízdenky,“ uvedl ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek. Systém si podle něj chválí i starší cestující, kteří se novinky zpočátku obávali.

V Praze možnost platby kartou ve všech vozidlech MHD zavedli letos. Kartou ale lidé mohli za jízdenku zaplatit už dříve v automatech na výdej jízdenek.

Česko podle ředitele Visa pro Českou republiku Petr Polák patří k předním zemím světa v placení chytrými telefony a hodinkami. „Zároveň z průzkumů a praxe vyplývá, že zavedení digitálních plateb přímo v dopravních prostředcích šetří dopravcům až 30 procent nákladů spojených s jízdným,“ doplnil Polák.

Zdroj: ČTK

DPP