Zájem o nízkonákladové létání v Česku neustále roste. Dopravci během letošního prvního pololetí prodali 6774 letenek na tyto spoje, což je meziročně více než dvojnásobně více. ČTK to řekl marketingový manažer Letuška.cz Jan Marek. Levné letenky a nízkonákladové aerolinky jsou v současnosti trendem nízkonákladového cestování.

„Výrazný nárůst přikládám zejména stále rostoucí poptávce po letecké dopravě v kombinaci s nízkými cenami letenek,“ dodal Marek.

Tuzemská letiště v posledních letech nabídku nízkonákladových linek rozšiřují. Největší české letiště v Praze Ruzyni se zaměřuje především na klasické dopravce. I přesto, zejména v posledních letech, tvoří nízkonákladové létání podstatnou část jeho provozu. Podle mluvčího Romana Pacvoně se tito dopravci podílejí na celkovém provozu zhruba 30 procenty. „Jedná se o vyvážený poměr, který bychom chtěli zachovat také do budoucna,“ uvedl.

Nízkonákladové lety nabízí na pražském letišti například aerolinky Ryanair, easyJet nebo Wizz Air. Nízkonákladové lety poskytuje pod značkou SmartWings také tuzemský dopravce Travel Service, který má na letišti jednu ze svých základen.

Nízkonákladové linky tvoří nejdůležitější část pravidelného provozu na brněnském letišti v Tuřanech, kde jinak většinu provozu tvoří charterové lety. Nejaktivnějšími dopravci jsou tu Ryanair a Wizz Air, které mají dohromady 37procentní podíl z celkového provozu na letišti. Cestující tak mohou za levné letenky pravidelně létat například do Londýna nebo Mnichova.

Na nízkonákladové dopravce se zaměřuje také letiště v Pardubicích. Nízkonákladové linky letos podle manažera letiště Libora Kříže přepraví přes 40 procent cestujících, což je zároveň třetina všech komerčních letů, které letiště nabízí. Podle Kříže nízkonákladové linky patří právě na menší regionální letiště, jako je to v Pardubicích. Cestující odtud mohou létat například největším nízkonákladovým dopravcem Ryanair do Londýna či španělského Alicante.

Letiště Praha loni odbavilo více než 15,4 milionu cestujících, letos by podle prognóz se mohlo přiblížit k hranici 17 milionů. Ostatní tuzemská letiště vykazují čísla výrazně menší. Druhé největší letiště v brněnských Tuřanech loni odbavilo zhruba 470 tisíc pasažérů.

DPP