Invoitix

[quote]Zájem o soukromé lety v Česku roste. Potvrzují to statistiky provozu soukromých letů na pražském letišti, kde se jich loni uskutečnilo 12.722. Počet těchto letů v posledních letech roste pravidelně, za posledních pět let vzrost o téměř deset procent. Provoz ovlivňuje zejména ekonomická situace v zemi a také nabídka veřejných dopravců. ČTK to dnes řekl mluvčí Letiště Praha Roman Pacvoň.[/quote]

„V obecné rovině, na tyto služby má vliv stav ekonomiky a situace na trhu s nadstandardními službami v letecké dopravě,“ uvedl mluvčí.

Podle Martina Pražského, výkonného ředitele společnosti Time Air, která patří k největším provozovatelům privátních letů z Prahy, se objem provozu společnosti loni meziročně zvýšil o sedm procent. Odhadl, že letos bude růst pokračovat. Mezi největší zákazníky v rámci celé Evropy Pražský jmenoval velké evropské brokerské domy. K dalším velkým provozovatelům privátních letů v Praze patří firmy ABS Jet nebo CTS Group.

Pacvoň upozornil na to, že tzv. general aviation segment, tedy lety mimo pravidelné, lety nepravidelné nebo vojenské spoje, jsou pro letiště spíše doplňkovou službou a na celkovém provozu mají minoritní podíl. „Prioritou tak pro nás zůstává především rozvoj pravidelné osobní přepravy,“ dodal.

Soukromé lety se na celkovém provozu pražského letiště podílejí celkem z 8,18 procenta. Proti loňsku se tento podíl lehce snížil, což je ovšem zapříčiněno především růstem veřejného provozu letiště. Pražské letiště vyhradilo pro soukromé lety Terminál 3, který v minulosti fungoval jako hlavní terminál pro celé letiště. V 60. letech však po stavbě nového severního letiště se hlavní provoz odtud přesunul.

Zhruba 13procentní podíl mají privátní a komerční lety pro soukromé účely na celkovém provozu v Brně-Tuřanech. Ročně jich letiště provozuje kolem 5500. Vedoucí provozního úseku letiště Radek Lang upozornil, že zájem o komerční lety o tyto lety je přímo závislý na aktuální nabídce pravidelných spojů.

 

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP