[quote]Zájem o veřejnou dopravu v Česku stoupá, v prvním pololetí letošního roku jí cestovalo přes 281 milionů lidí, meziročně o šest procent více. Nárůst zaznamenaly především autobusové linky, u nichž přitom v minulých letech počet cestujících klesal. Železniční přeprava pokračuje v růstu od roku 2010. Vyplývá to ze statistik ministerstva dopravy. Na růstu počtu cestujících, zejména pak v autobusech, se projevily mimo jiné státní slevy pro studenty a důchodce, které začaly platit od loňského září.[/quote]

Autobusy v pololetí cestovalo 184 milionů pasažérů, což je meziročně o osm procent více. Dopravci v této souvislosti zmiňují vliv státních slev. Podle nich slevy pomohly obrátit nepříznivý trend, kdy v posledních letech se obsazenost autobusů snižovala. Vyšší zájem je podle zkušeností dopravců zejména v okolí velkých měst.

V pololetí se zvýšil počet cestujících i ve vlacích, a to meziročně o tři procenta na 97 milionů. I na kolejích se podle dopravních firem pozitivně projevily státní slevy, rozhodujícím faktorem však podle nich nejsou. Dopravci upozornili, že počet cestujících se postupně zvyšoval i před zavedením slev. Cestující podle nich oceňují zejména zlepšující se služby ve vlacích, slevy tak pomohly zejména udržet tempo růstu.

Státní slevy pro studenty do 26 let a seniory nad 65 let začaly platit loni v září. Podle dopravců se počet cestujících po jejich zavedeních v souhrnu zvýšil o jednotky procent. Stát na nich za 11 měsíců platnosti vyplatil 5,2 miliardy korun, kompenzace za srpen zatím ještě nejsou k dispozici.

 

Zdroj : ČTK

DPP