DPP

[quote]Zájemci o převzetí německých aerolinek Air Berlin mohou své nabídky podávat do 15. září. Vyplývá to z dnešního e-mailu mluvčího zkrachovalé nízkonákladové letecké společnosti. Jeden z uchazečů, irský Ryanair, uvedl, že nevěří v úspěch své stížnosti na průběh insolvenčního řízení Air Berlin.[/quote]

Vedle Ryanairu jsou podle zdrojů agentury Reuters dalšími zájemci aerolinky Lufthansa, Condor patřící německé cestovní kanceláři Thomas Cook a britský easyJet. Z dřívějšího vyjádření německého ministra dopravy Alexandera Dobrindta vyplynulo, že vláda je nakloněna tomu, aby leteckou společnost převzal národní dopravce Lufthansa. Kabinet to ale později popřel.

„To by nebylo možné v žádné jiné evropské zemi, samozřejmě jsme podali stížnost k německému kartelovému úřadu a Evropské komisi. Uvidíme, co se bude dít, ale moc nadějí si neděláme,“ řekl na dnešní tiskové konferenci obchodní ředitel Ryanairu David O’Brien.

Irská společnost označila již dříve insolvenční proces Air Berlin za „spiknutí“ a stěžovala si, že v rámci řízení nemá přístup k obchodním údajům zkrachovalé firmy.

Ryanair má zájem jak o koupi celého Air Berlin, tak i jeho částí, zvláště se podle svého dnešního vyjádření zajímá o letecké trasy. Lufthansa má podle zdrojů Reuters přednostní zájem o letadla pro dálkové lety. Závod o odletová a příletová stání na německých letištích se po insolvenčním oznámení Air Berlin stupňuje, a tak bude budoucí investor podle mluvčího vybrán rychle, podle zdrojů Reuters také už v polovině září.

Zájem o koupi Air Berlin projevuje kromě výše zmíněných firem i německý letecký investor Hans Rudolf Wöhrl. O zpětnou koupi rakouské divize Air Berlin, aerolinek Niki, projevil zájem její zakladatel a bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda.

Zdroj: ČTK