DPP

Tři německá logistická centra Zalanda oslavila v srpnu výročí uvedení do provozu.

Logistika je součástí DNA společnosti Zalando stejně jako móda a technologie. Právě zaměstnanci logistiky Zalando zajišťují, že přibližně 51 milionů zákazníků Zalanda obdrží každý den rychle a spolehlivě své zásilky. Společnost Zalando má evropskou logistickou síť, která zahrnuje dvanáct pracovišť v sedmi zemích, jež se zaměřují především na vyřizování objednávek zákazníků. Tři z těchto logistických center se nacházejí v Německu, ve městech Erfurt, Mönchengladbach a Lahr. Každé z nich bylo oficiálně otevřeno ve stejný den, 1. srpna, a každoročně společně slaví své narozeniny. Erfurt je nejstarší pobočkou prodejce a slaví jedenáct let, následuje Mönchengladbach, který letos slaví desáté narozeniny. Pobočka Zalando v Lahru ve Schwarzwaldu je v současnosti nejmladší ze všech německých poboček a je jí sedm let.

Zaměstnancem od samého počátku

„Bylo mi jasné, že v Mönchengladbachu budujeme obrovský areál,“ říká Jens Karnstädt, který nastoupil v roce 2013 jako jeden z prvních 85 zaměstnanců logistického centra v Severním Porýní-Vestfálsku. „Věděl jsem, že tohle je moje šance, jak se prosadit.“ A tak Jens, tehdy vedoucí týmu, pomáhal stavět první kancelářské stoly. Od té doby se stal vedoucím provozu a je zodpovědný za více než 80 zaměstnanců.

To, co začalo v roce 2008 s regály ve společném berlínském bytě, dnes pokrývá logistickou plochu o rozloze více než milionu metrů čtverečních po celé Evropě. Jen dopravní technika Zalanda v Erfurtu, Mönchengladbachu a Lahru měří dohromady asi 400 kilometrů. To zahrnuje všechny dopravníkové pásy a stroje, které přepravují zboží a balíky přes logistická centra.

Jens Karnstädt. Foto: Zalando SE

Cesta fashion výrobku

Od objednávky až po dodání prochází zboží několika odděleními v jednom z logistických center, než může být odesláno zákazníkům: Nejprve zaměstnanci v oddělení příjmu zboží přijmou dodané zboží na paletách a odvezou je do tzv. receiveru. Tam je každému výrobku přidělen vlastní čárový kód Zalando, pomocí něhož je možné jej jednoznačně přiřadit. Odtud je zboží v oranžových krabicích převezeno do prostoru, kde je uskladněno. Rychloobrátkové položky se přepravují přes logistické centrum přes třídič pytlů, kde se ukládají přímo do těchto pytlů. Když zákazník zadá objednávku, jsou položky odebrány z regálů nebo pytlů, shromážděny a přepraveny do oblasti třídění nebo balení, kde jsou výrobky přiřazeny k jednotlivým objednávkám a zabaleny k expedici. Poté hotové balíky putují do expediční oblasti, kde jsou připraveny k přepravě.

Pohled do zákulisí

Německá logistická centra Zalando se pravidelně účastní akcí, které zájemcům ukazují 130 000 m2 logistického střediska.

„Letos na jaře jsme společně s kolegy z Erfurtu a Lahru mohli po přestávce spojené s pandemií konečně opět otevřít dveře studentům, místním partnerům a potenciálním zájemcům,“ říká Sarah Schmitz, týmová asistentka a organizátorka „Dne dodavatelského řetězce“ ve skladu v Mönchengladbachu. „Rádi nabízíme návštěvníkům možnost nahlédnout do zákulisí a vysvětlit jim, odkud jejich zásilky vlastně pocházejí.“

Zdroj: Reliant