[quote]Terapeutické programy pro rizikové řidiče mají být zavedeny od července 2023 místo ledna příštího roku. Rozšíří se také okruh obětí trestných činů s právem postavení zranitelné oběti. Rozhodla o tom dnes Sněmovna, když hlasy 159 ze 160 přítomných poslanců přistoupila na senátní upravy širších změn trestního řádu a trestního zákoníku. Předlohu nyní dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.[/quote]

Novela se týká zejména alternativních trestů. Zavádí ale také trestnost komerčního šíření materiálu k propagaci národního socialismu a dalších podobných hnutí. Zakotví rovněž stálou zbraňovou amnestii.

Odklad zavedení terapeutických programů pro rizikové řidiče Senát navrhoval kvůli domu, aby ministerstvo dopravy získalo čas k vypracování svého návrhu jejich podoby. Postavení zranitelné oběti by měly mít také oběti trestných činů znásilnění, týrání svěřené osoby a týrání osoby žijící ve společném obydlí. Zranitelné oběti mají právo na citlivější vyšetřování případu, například u jejich výslechů není pachatel, mohou mít také bezplatně zmocněnce.

Vládní předloha se týká zejména změn procesů souvisejících s alternativními tresty tak, aby odsouzení byli více motivováni je vykonat. Týká se postavení a pravomocí pracovníků Probační a mediační služby.

Sněmovna při dřívějším schvalování v novele vedle dalších změn zpřísnila trest za vydírání, pokud by směřovalo vůči těhotné ženě. Ředitelé věznic získají zmocnění k tomu, aby umožnili odsouzeným a obviněným lidem využívání vězeňské výpočetní techniky pro vzdělávání.

 

Zdroj : ČTK