DPP

„I všední okamžik jako jízda na eskalátorech v metru se může proměnit v nevšední událost!” To je motto happeningu, který připravila iniciativa #kulturunezastavis ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) na čtvrtek 4. dubna do jedné ze stanic metra. Cestující zde od 14 do 20 hodin při jízdě na eskalátorech směrem nahoru či dolů mohli vidět uprostřed na stojících schodech vystoupení smyčcového tria, operního duetu nebo taneční performance, poslechnou si soudobou vážnou hudbu, přečtou si povídku nebo budou moci obdivovat výstavu obrazů.

Jelikož jízda po eskalátoru trvá přesně 42 sekund, cestující se tak na stejnou dobu ocitli v koncertním sále, galerii nebo v divadle. Na happening také poutal červený koberec natažený u vchodu do stanice. Happening navazoval na loňský vagon plný kultury. Cílem pořádající iniciativy #kulturunezastavis bylo přinést kulturu na netradiční místa, kde ji nikdo nečeká. Ukázat, že kultura je živá věc, která se prolíná světem všude okolo nás.

„Chceme proměnit úplně všední situace jako je jízda po eskalátoru nebo výstup z metra v nevšední událost,” vysvětluje myšlenku režisér Vít Neznal stojící za iniciativou #kulturunezastavis. „Dlouhodobým cílem DPP je, aby pražská MHD byla nejen spolehlivá, bezpečná a moderní, ale aby byla také přívětivá, cestující se v ní cítili příjemně a rádi se do ní vraceli. Díky společným akcím jako je #kulturunezastavíš můžeme do tak technického prostředí jako je pražské metro přinést více kultury a zatraktivnit cestujícím běžný den. V konečném součtu i tyto snahy přispívají k tomu, že se Pražská MHD opakovaně umisťuje na čelních místech mezi nejlépe hodnocenými systémy veřejné dopravy v Evropě i ve světě,“ říká Marek Kopřiva, člen představenstva a technický ředitel DPP – Metro.

Vybraný eskalátor, jehož doba jízdy trvá přesně 42 vteřin, se proměnil v koncertní sál, galerii, taneční performance nebo třeba v otevřenou knihu. „Eskalátor je pro nás symbolickým prostorem, který zároveň kulturu vytahuje ven z podzemí, vynáší nás ven. Zároveň nám ale – v druhém směru – umožňuje ponořit se hlouběji, kam bychom se jinak možná nedostali,” objasňuje volbu netradičního prostředí Vít Neznal a dodává: „Většinu našich projektů směřujeme do regionů, ale do metra jsme se chtěli po loňském roce vrátit, protože nás ten prostor zajímá – je praktický, účelový a umění v něm zdánlivě nemá prostor.” 

Iniciativa #kulturunezastavis přinesla loni kulturu vedle vagonu v metru také například do ústecké ZOO. V době koronavirové pandemie oživovala například ulice, dvorky a domovy pro seniory nebo pořádala divadelní představení během války v uprchlických centrech a dětských domovech na Ukrajině.

„Happening Eskalátor kultury je oslavou kultury, která může existovat i na netradičních místech, je dostupná všude a často si neuvědomujeme, jak moc je důležitá a utváří naše životy a my spoluutváříme ji,” uzavírá Neznal.

Zdroj: DPP