Železniční fanoušci budou moci ve veřejném hlasování ovlivnit vzhled vybraných starších lokomotiv Českých drah. Dopravce jim nechá vybrat jejich původní podobu, na svém facebookovém profilu proto spustil hlasování o barevném řešení první z nich, konkrétně dieselové lokomotivy 754.074. Informovaly o tom dnes České dráhy.

České dráhy lakují všechny své vozy, ať už nové nebo v rámci rekonstrukce, do korporátních barev. Těmi jsou odstíny modré a šedá. Výjimkou jsou pouze historické vlaky. Nyní se ovšem dopravce rozhodl přijmout návrh řady železničních příznivců a nechá je v hlasování vybrat vzhled vybraných starších lokomotiv, které stále jezdí v běžném provozu. Vítězné „retrolaky“ budou nanášeny v rámci větších oprav vybraných vozidel, u nichž bude nezbytná celková obnova laku. Podle drah se tím ani nezvýší náklady.

„U některých vozidel se v minulosti používala celá škála různých barevných řešení. Typické to bylo třeba pro brejlovce nebo esa, kde najdeme i barevné kombinace charakteristické pro jednotlivá depa. Legendární jsou například plzeňští brejlovci s blesky na bočnici. I pro tuto variantu mohou fandové teď hlasovat,“ uvedl šéf Českých drah Ivan Bednárik.

České dráhy provozují vybrané lokomotivy a motorové vozy ještě v původním historickém nátěru. Například je to lokomotiva 111.011 v původní zelené, 362.001 v oranžovém prototypovém designu, 151.023 v zeleno-krémovém laku s malým oranžovým reflexním pruhem nebo 854.021 v historickém nátěru Vindobony.

 

Zdroj : ČTK