Dnes odpoledne nás pánové ředitelé Alexandr Vrtěl a Tomáš Rolník (Správa železnic) seznámili s aktuáním děním okolo přípravy zásadních výluk v pražském uzlu a dopravními  opatřeními v souvislosti s technickým stavem mostu na Výtoni. Nebylo to veselé povídání.

Počínaje datem 15.2.2023 se zavádí na Železničním mostě na pražské Výtoni traťová třída C2 a podle pana ředitele Alexandra Vrtěla zde nákladní doprava končí. Zahájení výluky a tudíž nickolejného provozu na Branickém mostě (Most Inteligence) se z původního plánu červen 2023 až prosinec 2023, přesouvá na říjen 2023 až duben 2024

V případě jednokolejného provozu na  Mostě Inteligence bude brán primárně zřetel na nákladní dopravu, což veřejně přislíbil výše zmíněný pan ředitel Vrtěl, nicméně objednavatelé osobní dopravy mohou mít jiné názory. V červnu končí provoz na Praha-Smíchov, společné nádraží

Rozmístěná čidla na Železničním mostě na Výtoni mohou zastavit provoz z minuty na minutu. V případě naprostého odříznutí západní části Prahy od ostatní železniční použitelné sítě nastanou obrovské problémy pro oba módy dopravy i proto, že teoretická objízdná trasa v roce 2024 bude k dispozici jen jedna jediná – Beroun  – Rudná – Hostivice – Středokluky – Podlešín – Kralupy se třemi úvratěmi a to i proto, že současně budou ve výluce traťové úseky Praha – Bubny – Praha Dejvice, Kladno – Kladno- Ostrovec . O tom, že dva, tři roky bude výluka Karlštejn – Beroun ani nemluvě.

Do konce ledna mají objednatelé/osobní dopravci poslat na SŽ své návrhy na řešení této katastrofální situace.

Co na to ŽESNAD.CZ?

Počítali jsme původně s tím, že po dobu nickolejného provozu na Mostě Inteligence budeme minimálně v noci jezdit alespoň částečně přes Výtoň, což tímto padá  a pro zbytek by byla trasa Beroun – Plzeň – Nemanice – Praha.

Protože každé časové posunutí opravy Branického mostu vede k vyššímu riziku úplné neprůjezdnosti Prahy, nemůžeme s posunutím výluk souhlasit už jen proto, že to nebylo projednáno s dopravci.

Zdroj  :ČTK