Zimní a celoroční pneumatiky na českém trhu zdražily meziročně v průměru o 13 procent, tedy pod úroveň inflace. U některých levnějších modelů je ale cena proti loňsku vyšší až o čtvrtinu. Pneuservisy pak zdražily své služby o desetinu. Důvodem zdražování jsou vyšší výrobní náklady i růst cen energií.

U pneumatik ve střední a prémiové třídě je procentuální nárůst ceny zpravidla nižší než u nejlevnějších typů. “Vítězem letošní sezony jsou především značky ve střední třídě, které v minulých letech buď stagnovaly, nebo oslabovaly. Letos jejich pozice posílila, a to především na úkor těch prémiových,” uvedl ředitel Pneumatiky.cz Vojtěch Schwangmaier.

Podle průzkumu Pneumatiky.cz letos zdražování zaznamenalo 57 procent řidičů, kteří nakupovali nové pneumatiky. Více než polovina z nich označuje zdražení za výrazné. Tři čtvrtiny řidičů také očekávají, že zimní pneumatiky do konce roku znovu zdraží. Z nedostatku pneumatik během sezony má obavu 42,5 procenta řidičů.

Zdražování se týká i cen za přezouvání v pneuservisech. „Letos se podle našich informací ke zdražování uchýlily i ty servisy, které se doposud snažily co nejdéle držet staré ceny. Průměrný nárůst ceny za přezutí bude minimálně deset procent, ve větších městech i více,“ dodal Schwangmaier. Podle ředitele vyhledávače servisů GetFix Stanislava Tomana vzrostly ceny prací některých pneuservisů až o 20 procent.

Podle průzkumu Pneumatiky.cz má aktuálně přezuto 26 procent řidičů, loni mělo v této době zimní pneu už 42 procent řidičů. V minulém roce však řidiči měnili pneumatiky nezvykle brzy. Jen v září se tehdy prodalo o 60 procent více pneumatik než v předchozích letech. Letošní říjen je naopak teplejší, a většina řidičů proto s přezouváním tolik nespěchá.

Na celoročních pneu v současnosti jezdí okolo osmi procent řidičů, což je o jeden procentní bod více než loni. Dalších 22 procent řidičů zvažuje celoroční pneumatiky na auto pořídit v následujících letech.

Zdroj : ČTK

DPP