[quote]Strojní fakulta ČVUT plánuje na začátek května spustit ostrý provoz vrtulové zkušebny leteckých motorů v Hradci Králové v rámci společného výzkumu turbovrtulových motorů se společností GE Aviation Czech. ČTK o tom dnes informoval Ladislav Lašek z ČVUT. Zkušebna je součástí souboru čtyř pozemních zkušeben leteckých motorů, které ČVUT buduje pro posílení vývojové a výzkumné infrastruktury v Česku a pro výuku budoucích leteckých expertů. Celkem si zkušebny vyžádají investici za více než dvě miliardy korun. V minulém týdnu spustili v Hradci Králové zkušební provoz.[/quote]

„V úterý 9. dubna 2019 došlo k prvnímu spuštění testovacího turbovrtulového motoru a již ve středu 10. dubna 2019 bylo dosaženo volnoběžných otáček tohoto motoru, což je klíčový milník při oživování zkušebny,“ uvedl Lašek.

Podle něj unikátnost zkušebny spočívá v horizontálním proudění vzduchu zkušebnou, což simuluje proudění vzduchu na křídle letadla, a také ve schopnosti odečítat v reálném čase velké množství dat z tisíců senzorů umístěných na testovaných motorech.

První zkušebna v pražských Letňanech byla uvedena do provozu minulý rok v únoru. „Tato zkušebna vygenerovala k dnešnímu dni více než 30 terabytů dat, které již zpracovává výzkumný tým ČVUT metodami AI a Průmysl 4.0. Zbývající dvě zkušebny ČVUT uvede do provozu v průběhu léta 2019,“ uvedl Lašek.

Vláda znění investiční smlouvy s americkou společností GE Aviation schválila v roce 2016. Studenti strojní fakulty se podílejí na testování a vývoji modelu údržby turbovrtulového motoru, který v ČR bude americká firma vyrábět. ČVUT je první vysokou školou v regionu střední a východní Evropy, kterou si GE pro takto úzkou spolupráci vybrala.

 

Zdroj : ČTK