DPP

Zóny placeného stání na území Prahy 4 se zatím rozšiřovat nebudou. Důvodem je nesouhlasný postoj místních obyvatel, podle nichž je současný rozsah zón dostačující. O rozhodnutí radních městské části dnes ČTK informoval mluvčí Jiří Bigas. Rozšířením zón chtěla radnice řešit potíže s parkováním zejména v oblasti Novodvorské ulice, Krčského sídliště, Nového Spořilova a Hodkoviček. Zóny začaly ve čtvrté městské části fungovat 1. července 2018. Nejsou ale na celém území, fungují pouze v některých částech.

Městská část si nechala zpracovat analýzu rozšíření zón na zbylé území Prahy 4, ke které se mohli obyvatelé vyjádřit. Na radnici dorazilo přes 4000 podnětů, přičemž 3700 z nich rozšíření odmítlo. Souhlasných stanovisek dorazily asi čtyři stovky. „Vzhledem k vyjádřené spokojenosti s dosavadním stavem nepovažuji za rozumné přistoupit nyní k dalšímu rozšíření zóny placeného stání,“ uvedl místostarosta Zdeněk Kovářík (ODS).

Situace s nedostatkem parkovacích míst byla ve čtvrté městské části dlouhodobě špatná zejména podél trasy metra C, tramvajových linek v Nuslích a Podolí a v ulicích sousedících s Prahou 2 a 5, kde zóny fungovaly předtím. Praha 4 je proto v roce 2018 zavedla na části svého území. Rozšířeny byly v prosinci 2019 o další místa, například na Dobešku nebo na Ryšánku a v okolí Zeleného pruhu.

Zóny se v moderní podobě poprvé objevily v roce 1996 v části Prahy 1, kde se snaha o regulaci dopravy objevila už v roce 1982. Následně byly rozšířeny a fungují v Praze 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 13, 16 a 22. Na parkovném vybere magistrát ročně okolo půl miliardy korun.

 

Zdroj  :ČTK