Zvýšení rychlosti na části dálnice D3 na 150 kilometrů v hodině oznámí ministerstvo dopravy v den, kdy změna začne platit. Jde o část D3 mezi Planou nad Lužnicí a Úsilným. Představuje to přibližně padesátikilometrový úsek. O formě oznámení změny rychlosti ČTK řekl Jakub Stadler z ministerstva dopravy. Šéf Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl v srpnu uvedl, že změna začne platit na přelomu září a října. Včera webu Aktualne.cz řekl, že systém je připraven ke spuštění a pravděpodobně v neděli 5. října by měli rychlost zvýšit.
„Opatření obecné povahy musí předcházet navýšení maximální povolené rychlosti na dálnici D3 mezi exitem Planá nad Lužnicí po exit Úsilné. O samotném zahájení testovacího režimu 150 kilometrů v hodině budeme informovat v den spuštění tiskovou zprávou,“ řekl ČTK mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.
Zvýšenou rychlost bude regulovat 42 značek. ŘSD za pořízení, instalaci a provoz značek zaplatila 55 milionů korun. Speciální proměnné značky povolí rychlost 150 kilometrů v hodině jen za ideálních podmínek. Jinak bude platit současné maximum 130 kilometrů v hodině. ŘSD začalo instalovat značky v půlce srpna a práce trvaly několik týdnů.
Úsek D3 z Českých Budějovic vyhovuje podmínkám pro zvýšenou rychlost vzhledem ke svému profilu i kvůli tomu, že jde o relativně novou vozovku. ŘSD má pro zvýšení rychlosti z nynějšího maxima 130 až na 150 kilometrů v hodině vybrané i další dálnice, mohla by se zvyšovat například na dálnici D1 na trase z Přerova do Ostravy nebo na D11 u Hradce Králové. ŘSD se zavedením vyšší rychlosti na těchto místech ale počká na analýzu situace na D3 po zvýšení rychlosti.
Zvýšení rychlosti nad 130 kilometrů v hodině na vybraných úsecích dálnic umožnila novela zákona o provozu na pozemních komunikacích.
Zdroj: ČTK