Ústečtí muzejníci dnes pomocí jeřábu vysvobodili ze zahrádky v Chabařovicích historickou tramvaj městské dráhy. Léta sloužila jako zahradní chatka. Teď vůz starý přes 120 let muzejníci očistili, jeřáb ho zdvihl do vzduchu a přes garáž přenesl na nákladní automobil, který stroj převezl do krytého depozitáře. ČTK to řekl vedoucí historického oddělení ústeckého muzea Martin Krsek.

Zchátralou chatku chtěla majitelka vyměnit za novou. V tu chvíli dostali tip od jednoho tramvajového nadšence historici. „Byl to náš sen, objevit u někoho zachovalou ústeckou tramvaj, ale moc jsme nevěřili, že 55 let po zrušení tramvajové dopravy v Ústí ještě nějaká přežila,“ uvedl Krsek. S majitelkou se domluvili na koupi za 15.000 korun. A pak už začali plánovat přesun.

Nejdříve museli muzejníci ubourat přístavek a vyklidit interiér zařízený jako obytný prostor. Už před vyklizením byla zřetelná řada dochovaných původní prvků, jako jsou zašupovací dveře, části obložení stěn, osvětlovací tělesa nebo kožené stropní madlo pro cestující. Dokonce na jednom boku přestál původní nátěr včetně znaku města, nápisu Dopravní podnik Ústí nad Labem a čísla vozu 32. „Tramvaj se po vyklizení doslova vyloupla. Je v překvapivě dobrém a autentickém stavu. Chybí samozřejmě podvozek, původní majitel také odřízl jednu z nástupních plošin. Střecha přišla o svůj typicky světlík a je porušená dlouhodobým zatékáním,“ uvedl Krsek.

Kolem vozidla museli muzejníci vyřezat náletové křoviny a přesvědčit souseda, aby nechal vjet jeřáb na svou zahrádku. Na práci si přáli lehký mráz a slunečno. Nakonec v Ústí byly teploty vysoko nad nulou a deštivo. „Půda byla velmi mazlavá a než se vše podařilo, tak jsme všichni byli úplně promočení, ale zase nefoukal žádný silný vítr, jak předpovídali meteorologové,“ řekl historik. Jeřábník s velkou obezřetností tramvaj nadzdvihl a přenesl nad garáží na náklaďák, který stroj odvezl do muzejního depozitáře v Ústí nad Labem.

Vůz vyrobila mezi lety 1900 a 1901 vagónka Weyer v Düsseldorfu pro pouliční dráhy v Krefeldu v Porýní-Vestfálsku. Tam byl v roce 1911 přestavěn na vlečný vůz a v roce 1924 ho společně s dalšími šesti stejného typu odkoupilo Ústí nad Labem. Naposledy vozily cestující do Chabařovic a na Klíši. Po zastavení provozu těchto dvou linek během postupné likvidace tramvajové dopravy je dopravní podnik definitivně vyřadil a rozprodal privátním zájemců jako přístřešky. Tak se dostal vůz č. 32 do Chabařovic. „Tramvaj nechceme zprovozňovat, ale rádi bychom ji v budoucnosti využili jako atraktivní exponát připravované průmyslové expozice. Je připomínkou nejrozsáhlejší úzkorozchodné městské dráhy v Čechách,“ uvedl ředitel muzea Václav Houfek. Tramvajová doprava v Ústí nad Labem jezdila v letech 1899 až 1971, zahrnovala 36 kilometrů kolejí a vedla z centra města až do Krušných hor.

Zdroj: ČTK