Co mohou podniky udělat pro řízení rizik, minimalizaci ztrát a posílení své odolnosti v příštím roce? Zde jsou některé z klíčových trendů dodavatelského řetězce, se kterými se pravděpodobně setkáme v roce 2025.

Tempo globálního dodavatelského řetězce nevykazuje v roce 2024 žádné známky zpomalení. Ve skutečnosti se předpokládá, že globální trh nákladní dopravy a logistiky bude mít do roku 2026 hodnotu 18,69 miliardy dolarů. Byl to další rok značného narušení v mnoha různých podobách, od stále sofistikovanějších krádeží nákladu přes vývoj geopolitické situace až po časté případy extrémního počasí.

Co mohou podniky udělat pro řízení rizik, minimalizaci ztrát a posílení své odolnosti v nadcházejícím roce?

Zde jsou některé z klíčových trendů v dodavatelském řetězci, se kterými se pravděpodobně setkáme v roce 2025.

Obnovený důraz na nákladovou efektivitu
Pokračující krize životních nákladů se stala globálním problémem, a přestože v každé zemi vypadá jinak, podniky po celém světě se snaží čelit vysoké inflaci snižováním nákladů, aby stabilizovaly své hospodářské výsledky. V oblasti dopravy a logistiky budou malé a střední podniky pravděpodobně rozšiřovat opatření, jako je konsolidace nákladů a optimalizace tras (např. za účelem snížení počtu mrtvých kilometrů).

V tomto odvětví se také pravděpodobně sníží počet nákladů, které jsou skladovány a přepravovány bez správného pojistného krytí. Uzavření pojistné smlouvy, která je navržena tak, aby pokrývala skutečnou hodnotu nákladu i příslušná specifická rizika, je jedním z nejlepších kroků, které mohou podniky dodavatelského řetězce učinit, aby se ochránily před ztrátami.

2. Lepší viditelnost dodavatelského řetězce díky datům a umělé inteligenci

V posledních několika letech nástroje umělé inteligence (AI) pomalu, ale vytrvale pronikají do obchodních pracovních postupů. Dnes tyto nástroje bezproblémově optimalizují libovolné množství procesů v rámci dodavatelského řetězce. Prostřednictvím historických a prediktivních dat dokáže AI předpovídat výkyvy v kapacitách a surovinách, což podnikům umožňuje odpovídajícím způsobem upravit své nákupní strategie. V současné době je možné mapovat přepravní trasy, které představují nejmenší riziko, a dokonce minimalizovat možnost poškození nákladu při přepravě prostřednictvím konfigurací nakládky modelovaných umělou inteligencí – v průběhu roku 2025 se tato možnost bude jistě zvyšovat.

3. Zvýšená angažovanost v oblasti udržitelnosti

Dopad klimatických změn je stále zřejmější, extrémní povětrnostní jevy, jako je hurikán Milton, způsobují obrovské finanční ztráty. Evropská agentura pro životní prostředí předpověděla, že globální logistika bude do roku 2040 příčinou 40 % celosvětových emisí uhlíku, a udržitelnost se z kontrolního políčka pro dodržování předpisů stala ústřední součástí obchodní strategie.

Očekáváme, že v roce 2025 budou podniky dále upřednostňovat snižování dopadu na životní prostředí, přijímat alternativní paliva, investovat do nízkoemisních a bezemisních vozidel a podnikat kroky ke snížení emisí i na poslední míli. Podle studie MIT z roku 2021 se „doručování na poslední míli“ podílí na celosvětových emisích skleníkových plynů přibližně 8 %. V příštím roce se zvýší důraz na dekarbonizaci doručování na poslední míli, a to díky metodám, jako jsou elektromobily a doručování pomocí dronů.

4. Pokračující navigace geopolitickými událostmi

Rok 2024 byl rokem značných politických otřesů. Kromě několika klíčových voleb po celém světě jsme byli svědky pokračování války na Ukrajině a eskalace konfliktu na Blízkém východě. Ekonomický dopad těchto geopolitických událostí nelze přeceňovat – od bojkotů a obchodních sankcí až po změny celních sazeb je toho hodně, v čem se musí podniky dodavatelského řetězce orientovat.

Pro přežití v takto bouřlivém prostředí je klíčová agilita a nejlépe se bude dařit podnikům, které jsou schopny přizpůsobit se měnícím se podmínkám na trhu, vyhovět novým předpisům nebo splnit neočekávané požadavky zákazníků. To může zahrnovat opatření, jako je organizace zásob a kapacitních rezerv, zajištění alternativních dodavatelů a maximální využití aktivních poznatků o řízení rizik, které podnikům umožňují udržet si náskok před riziky.

5. Zpřísněné zabezpečení proti krádežím nákladu

Dvojí zprostředkování je od konce roku 2022 hlavní zprávou pro odvětví dopravy a logistiky a diverzifikované metody krádeží nákladu nadále představují značné riziko pro podniky v celém dodavatelském řetězci.

Pro rok 2025 očekávejte, že podniky v dodavatelském řetězci budou investovat do posílení svých strategií prevence ztrát – nejen prostřednictvím uzavření správných pojistek, ale také zpřísněním kybernetické bezpečnosti, přísnějšími kontrolami digitálních dokladů totožnosti a využíváním dat dalšími způsoby, aby se minimalizovalo riziko krádeže.

Nový rok přinese mnoho nových a složitých výzev. Nadějí pro podniky dodavatelského řetězce je využití nových technologií ke zvýšení agility a odolnosti.

Zdroj: Food Logistics