Skupina SUAS GROUP a Sokolovská uhelná ve spolupráci s německou společností Pyrum Innovations AG chystá ve Vřesové na Sokolovsku zařízení na recyklaci použitých pneumatik. Pyrolýzní technologie, při níž se materiál rozkládá při vysoké teplotě, bude mít kapacitu až 23.000 tun dožilých pneumatik ročně. Technologie je podle firmy maximálně šetrná k životnímu prostředí. Celkem 97 procent zpracovaných pneumatik dokáže přeměnit na produkty s následným využitím v průmyslu, uvedla firma v tiskové zprávě.

Technologii recyklace použitých pneumatik chce Sokolovská uhelná a její sesterská skupina SUAS GROUP zprovoznit ve svém komplexu ve Vřesové. Stavba zařízení by měla být zahájena v druhém čtvrtletí letošního roku a představuje investici i 1,4 miliardy korun.

„Jsme mezi prvními firmami na světě, které budou využívat tuto inovativní technologii navázanou na náš průmyslový komplex ve Vřesové. Ten disponuje potřebnou infrastrukturou pro výstavbu zařízení, ale také pro využití plynu vznikajícího při pyrolýze, který je bohatý na vodík a metan. Projekt mimo jiné jako celek významně snižuje uhlíkovou stopu, a to o více než 18.000 tun CO2 ročně,“ uvedl Martin Čermák, člen představenstva SUAS GROUP a Sokolovské uhelné.

Proces chemické recyklace přináší několik výhod. Hlavními produkty budou recyklovaný uhlík a také olej a plyn, které vznikají při zpracování. Takto vyrobený plyn bude dále energeticky využit přímo v areálu. Umístění projektu tak není náhodné. Areál ve Vřesové nabízí ideální napojení na infrastrukturu a energetické rozvody, což snižuje náklady a environmetální dopad celého projektu.

„Společnost Pyrum Innovations AG je držitelem tohoto patentu a má zkušenosti s přípravou podobných záměrů v Evropské unii. Společně tak naplňujeme myšlenku rozvoje cirkulární ekonomiky a udržitelnosti v oblasti nakládání se specifickými druhy odpadů a v přístupu k jejich likvidaci v našem regionu a na území České republiky,“ uvedl předseda představenstva SUAS GROUP David Najvar.

Podle výkonného ředitele společnosti Pyrum Innovations AG Pascala Kleina jde o další krok pro rozvoj oběhového hospodářství v Evropě. „Díky efektivnímu využití plynu přímo na místě lze pneumatiky na konci životnosti téměř kompletně recyklovat,“ řekl Klein.

Společnosti podepsaly konzultační a inženýrskou smlouvu o přípravě projektu. Výstavba pyrolýzního zařízení potrvá zhruba 24 měsíců. Pro vybudování a provoz nového závodu založí partnerské firmy společný podnik. S dokončením stavby se počítá v roce 2027.

Sokolovská uhelná je jedním z největších nezávislých výrobců elektrické energie v ČR. Kromě toho se zabývá výrobou tepelné energie, kterou zásobuje 51.000 domácností na Karlovarsku a Sokolovsku. Mezi její další hlavní produkty patří energetické uhlí.

Německá společnost Pyrum Innovations AG od roku 2008 vyvíjí inovativní technologii termolýzy, která umožňuje recyklaci použitých pneumatik a plastů s minimálními emisemi. Od roku 2020 je první závod v sídle společnosti v Dillingen/Saar v nepřetržitém provozu. Při rozšiřování areálu přibyly v roce 2024 další dva výrobní závody.

Zdroj: ČTK