Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zpracuje do konce letošního roku projekt své největší a nejdražší stavby v Plzeňském kraji asi za 2,8 miliardy korun. Jde o přibližně 13 kilometrů dlouhé propojení dálnice D5 se silnicí I/26 Plzeň – Domažlice ve Stodě. Součástí nové silnice první třídy budou obchvaty Sulkova, Líní, Zbůchu, Chotěšova a Stodu. Připravují se výkupy a směny pozemků, stavba má začít koncem roku 2028, řekl ČTK ředitel plzeňské oblasti ŘSD Miroslav Blabol.

„Napínáme na ni hodně sil a do přípravy letos tečou desítky milionů,“ uvedl. Do konce roku má být projekt zpracovaný pro vydání společného povolení, tedy územního a stavebního rozhodnutí, o něž chce ŘSD žádat začátkem příštího roku. „A letos zahájíme výkupy tak, abychom měli na konci letošního roku vykoupeno aspoň 25 procent pozemků,“ řekl Blabol. Stejně intenzivní je příprava stavby mimoúrovňové dálniční křižovatky Nýřany, která se na novou silnici napojí. Dnes na ni vede krajská silnice II/180, jejíž první dva kilometry nová silnice využije a dále povede po nové trase, přibližně v koridoru s novostavbou železnice z Plzně do Domažlic.

Podle Blabola bude nová silnice o délce 12,5 kilometru „vystřídaným třípruhem“, které jsou časté v sousedním Bavorsku. Znamená to, že prostřední ze tří pruhů střídavě slouží pro oba směry jízdy. Nezvýší se kapacita, ale bude tam bezpečnější předjíždění. Mezi Zbůchem a Chotěšovem vznikne středně velká oboustranná dálniční odpočívka. „Protože tato trasa se používá pro objíždění dálnice D5. Je tam obchodní tranzit mezi Bavorskem, Saskem a Plzeňským krajem – zhruba 50 procent dopravního proudu tam tvoří těžká nákladní vozidla,“ řekl. Nová silnice se třemi pruhy bude podle Blabola v nejbezpečnější variantě, tedy dělená středovým ostrůvkem se svodidly a dvěma mimoúrovňovými křižovatkami.

Odlehčí Sulkovu, Líním, Zbůchu, Chotěšovu i Stodu, které jsou silně zatížené hlavně kamionovou dopravou na trase z Plzně do Domažlic. Po vybudování silnice pojedou z Plzně po dálnici D5 na nýřanskou křižovatku, kde odbočí na novou silnici do Stodu a dále pak na Domažlice a Německo. Nová silnice tak odvede mimo obce zhruba 6000 kamionů denně.

Generální ředitelství letos schválilo, že ŘSD může nejprve postavit hlavní trasu, převézt na ni tranzitní dopravu a potom se vrátit k průtahům obcí, které upraví tak, aby je mohlo předat obcím a kraji. „Ještě loni to bylo postavené tak, že jsme to museli udělat v předstihu před stavbou D5 – Stod, jinak by se k tomu už nešlo vrátit,“ dodal Blabol.

Zdroj: ČTK