Evropská unie se podle komisaře pro energetiku Dana Jörgensena připravuje i na situaci, kdy nastanou problémy se zabezpečením dodávek energií. Může se to stát, zejména u leteckého paliva, zatím se tak ale neděje, uvedl komisař v Bruselu po dnešním jednání s moldavským ministrem energetiky Dorinem Junghietuem. Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol nedávno varoval, že Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí kvůli konfliktu na Blízkém východě dojdou zásoby leteckého paliva.
„Je bohužel příliš brzy na to, abychom mohli přesně říct, kdy se budeme moci vrátit k normálu. A i když se tak stane, situace bude stále poměrně vážná,“ uvedl dnes Jörgensen. Kataru bude podle něj trvat roky, než znovu vybuduje poničenou infrastrukturu pro produkci a přepravu plynu. Z Kataru Evropa dováží zkapalněný zemní plyn (LNG). Dovoz ropy se může vrátit do normální situace rychleji, situace ale zůstane i nadále nestabilní. „Takže se stále připravujeme i na situace, kdy nastanou problémy se zabezpečením dodávek. Ještě tam nejsme, ale může se to stát, zejména u leteckého paliva,“ dodal komisař.
Evropská komise proto zřídila novou platformu, která podle ní bude mapovat dodávky, upřednostňovat alternativní zdroje leteckého paliva a optimalizovat distribuci. „To vše, abychom byli připraveni, pokud nastane situace, kdy budeme muset podniknout politické kroky v oblasti koordinace a přerozdělování leteckého paliva,“ řekl Jörgensen. „Doufáme, že se tak nestane, ale naděje není strategie,“ dodal. V této souvislosti zdůraznil důležitost úzké spolupráce se všemi partnerskými zeměmi, například Moldavskem.
Moldavský ministr energetiky novinářům řekl, že jeho země nakupuje letecké palivo z Rumunska, aby si zajistila potřebné dodávky.
Výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii v polovině dubna uvedl, že Evropě zbývá letecké palivo už jen na asi šest týdnů. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Průliv je nyní zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael.
Zdroj: ČTK








