Aerolinky Smartwings se plně vrátily pod kontrolu českých akcionářů, oznámily ČTK. Téměř poloviční podíl dosud zprostředkovaně vlastněný čínskou společností CITIC koupila česká firma Prague City Air majitelů Smartwings Group Jiřího Šimáně a Romana Vika, vyplývá z informací od letecké společnosti. Cenu transakce firmy po vzájemné dohodě nebudou zveřejňovat, uvedla mluvčí Smartwings Vladimíra Dufková.

„Dne 20. února 2024 byl dokončen nákup 49,92 procenta akcií ve společnosti Smartwings, a.s. mezi kupujícím, společností Prague City Air, a prodávajícím, společností Rainbow Wisdom Investment Limited,“ oznámila Dufková. Právě přes Rainbow Wisdom Investment držela podíl 49,92 procenta ve Smartwings čínská firma CITIC. „Smartwings, a.s. se tak dostávají zpět plně pod kontrolu českých akcionářů, kteří křížově vlastní 100 procent akcií ČSA a Smartwings,“ doplnila Dufková.

Informace o transakci přichází poté, co zájem o vstup do aerolinek Smartwings ztratila izraelská letecká společnost Israir. O koupi podílu ve Smartwings jednala podle svých prohlášení pro akciovou burzu v Tel Avivu právě se CITIC. Čínská firma získala podíl ve Smartwings v roce 2016, šlo o jednu z čínských investic prosazovaných tehdejším prezidentem Milošem Zemanem. Kupujícím tehdy byla čínská státní skupina CEFC, po jejímž krachu převzala aktiva další státní společnost CITIC.

Prague City Air vznikla předloni v lednu a stala se investorem leteckého dopravce ČSA, který se v březnu 2021 ocitl kvůli vysokým dluhům v úpadku. Soudem povolená reorganizace ČSA pak skončila předloni v létě. Během let ale ČSA přišly o většinu letadel i linek, hlavním českým dopravcem jsou nyní Smartwings.

Zdroj: ČTK