[quote]V Singapuru dnes začal mezinárodní aerosalon. Největší akce svého druhu na asijském kontinentě se koná každé dva roky, letos ji ale zastínily obavy z šíření nového typu koronaviru. Přes 70 přihlášených vystavovatelů už kvůli epidemii účast zrušilo a čeká se také nižší návštěvnost než v předchozích letech.[/quote]

Mezi společnostmi, které se veletrhu nezúčastní, jsou také americké zbrojovky Lockheed Martin, Raytheon nebo čínský výrobce letadel COMAC. Prostory jim vyhrazené pořadatelé buď přeměnili v odpočinkové zóny nebo je přehradili zábranami.

Oficiální odhady počítají se 40.000 návštěvníků, přičemž ještě v neděli se jejich počet odhadoval na 45.000. Zahraniční novináři a pozvaní hosté se domnívají, že první den, který bývá z hlediska účasti nejsilnější, akce přilákala jen asi 10.000 lidí. K vidění bylo také méně vojenských delegací připravených utrácet velké částky.

Pořadatelé největšího veletrhu letecké, kosmické a obranné techniky v Asii přitom proti předchozímu ročníku snížili na polovinu počet vstupenek pro veřejnost, aby omezili riziko nákazy. Návštěvníkům se také preventivně chystají měřit teplotu.

V Číně, odkud se nákaza šíří, už epidemii koronaviru podlehlo více než 1000 lidí. Za pondělí podle místních úřadů počet mrtvých vzrostl o rekordních 108. Celkový počet potvrzených případů přesáhl 42.600, část lidí se ale už vyléčila.

 

Zdroj : ČTK