Kyjevský autoservis dává druhý život zchátralým vozidlům, aby je dal do pořádku a poslal na frontu, kde poslouží k zásobování ukrajinské armády v pokračující válce, píše agentura AFP.

Servis, který se dříve specializoval na opravy nabouraných vozidel, přeorientoval svou činnost po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu loni 24. února. Jeho mechanici nyní tráví dlouhé dny opravami pick-upů nebo dodávek, které bude armáda využívat k přepravě zbraní nebo pozorovacích dronů.

„Nejsme bohatá země a stát nemůže poskytnout všem našim vojákům obrněná vozidla s pohonem všech kol. Pick-upy jsou kompromis,“ řekl Anton Senenko, jeden z dobrovolníků odpovědný za koordinaci práce.

Kvalita oprav může být pro vojáky na frontě na východě země otázkou života a smrti, upozornil. „Za míru velmi často dochází k poruchám vozidel. Ale za války může porucha způsobit tragédii. Pokud auto nenastartuje, je konec – vojáci již nemohou uniknout nepřátelskému tanku,“ vysvětluje.

Vozidla darovali či koupili ukrajinští dobrovolníci, kteří shánějí finanční prostředky na pomoc armádě. Často je dovezli z okolních zemí, jako je Polsko, Lotyšsko nebo Estonsko.

Toto odpoledne se mechanici v kombinézách věnovali dvěma vozům Toyota, jejichž motor potřeboval opravit, pick-upu a dodávce. „Neměníme pouze filtry a maziva, ale připravujeme celý stroj na drsné podmínky v první linii,“ vysvětluje Anton. To často zahrnuje výměnu odpružení a brzd nebo dokonce speciální úpravy, jako je přidání věže pro střelce či instalace satelitní antény Starlink.

Postupem času se vyvíjely i požadavky armády. Zatímco vozidla s pohonem dvou kol by mohla v některých místech odvést svou práci, obtížný terén na východě Ukrajiny vyžaduje vozy s pohonem všech čtyř kol a pokud možno pneumatiky do terénu.

Vojáci dříve požadovali, aby byly vozy natřeny zelenou barvou, aby splynula s krajinou. V zimních podmínkách ale dávají přednost šedé nebo černé.

Majitel garáže Ruslan Kulagin tak získal zcela nové zkušenosti v dříve neznámé oblasti vojenských záležitostí. „Je to náš příspěvek k vítězství,“ říká hrdě tento šestačtyřicetiletý muž.

Na východ byla podle Antona zatím odeslána asi padesátka vozidel – dodávky, džípy a několik autobusů. Ohlasy od vojáků byly pozitivní, ujišťuje Vlad Samojlenko, který projekt s Antonem koordinuje. „Když vidíte, že vozidla dokážou celé měsíce zdolávat terén, opravdu to zahřeje u srdce. A je to pro nás taky povzbuzení,“ říká Vlad.

„Jsme velmi rádi, když nám sami bojovníci napíší, že vozidlo má již najeto 15.000 kilometrů bez jakékoli poruchy,“ dodal Anton.

Zatímco mluvil, do garáže přišli dva vojáci v uniformách, aby si vyzvedli modrou dodávku Toyota HiAce z roku 2002, kterou chtějí použít k přepravě průzkumného dronu. Dodávka dovezená z Norska vyžadovala opravu brzd a motoru a také nějaké úpravy.

Po prohlídce vozidla se vojáci vyfotí s Antonem a Vladem a poté odjíždějí v dodávce. Anton předstírá, že uronil slzu: Poslat dodávku do bitvy je stejně dojemné jako „poslat dítě do školy“.

Zdroj  :ČTK