Společnost Airbus dodala svým odběratelům za první dva měsíce letošního roku 79 letadel. Letos tento evropský výrobce letecké techniky překonává svého amerického rivala Boeing jak v odbytu, tak v objednávkách. Boeing v úterý uvedl, že letos dodal odběratelům zatím 54 strojů. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

V únoru Airbus obdržel zakázky na 113 letadel, ale zároveň musel přijmout 42 zrušených objednávek. V prvních dvou měsících roku tak získal čistě nové objednávky na 55 letadel, což je o polovinu více než Boeing. Za celý letošní rok chce Airbus dodat 720 letadel.

Mezi dodanými letadly byl také Airbus A350 pro ruského vlajkového dopravce Aeroflot, který podle údajů Flightradar24 odletěl z Toulouse do Moskvy 24. února, několik hodin po začátku ruské invaze na Ukrajinu. Další dodávky západních letadel do Ruska byly po invazi kvůli sankcím pozastaveny. Své aktivity v Rusku omezil jak Airbus, tak Boeing.

Nižší dodávky letadel Boeing jsou způsobeny mimo jiné tím, že společnost nedodává kvůli výrobním vadám letoun Boeing 787 Dreamliner. Dodávky těchto letadel firma zastavila loni v květnu, kvůli problémům ve výrobě už předtím stály pět měsíců.

Dodávky letadel pozorně sledují investoři, z části proto, že letecké společnosti platí výrobcům většinu peněz až po převzetí stroje. V předchozích třech letech Airbus v dodávkách svého amerického rivala překonal.