Invoitix

Policie i podruhé odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Uvedla to dnes Česká televize (ČT). Trestní oznámení ve věci podal expremiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označil za předraženou.

Policisté znovu došli k závěru, že nebyl spáchán trestný čin. ČT to řekl dozorující státní zástupce Marek Bodlák z pražského vrchního státního zastupitelství.

Policie případ původně odložila už v listopadu 2020, Bodlák jim ale následně věc vrátil k dalšímu prověřování.

Elektronická dálniční známka od loňského roku nahradila starý papírový kupon. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu 2020 oznámil, že IT části systému elektronických známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci. Poté i premiér uvedl, že zakázka je předražená a že SFDI o ní neinformoval vládu. Zakázka byla zrušena a Babiš navrhl odvolání Kremlíka.

Stát nakonec kromě původní soutěže na provozovatele systému známek zastavil i návazné tendry. Ministerstvo dopravy poté zakázku zadalo státnímu podniku Cendis. Systém za 309 milionů korun začal fungovat v prosinci 2020.

Zdroj : ČTK

Reklama v článku VLASTNÍ
DPP