Evropský výrobce letadel Airbus ve třetím čtvrtletí zvýšil čistý zisk meziročně o 21 procent na 806 milionů eur (téměř 20 miliard Kč). Firma to oznámila ve své tiskové zprávě. Zároveň potvrdila, že v celém letošním roce hodlá zákazníkům poskytnout zhruba 720 letadel.

Za první tři čtvrtletí letošního roku firma dodala 488 letounů, tedy o 41 strojů více než ve srovnatelném loňském období. Tržby společnosti se v období od ledna do září meziročně zvýšily o 12 procent na 42,6 miliardy eur. V samotném třetím čtvrtletí vzrostly rovněž o 12 procent a činily 14,9 miliardy eur.

„Poptávka po našich komerčních letadlech je velmi silná,“ uvedl šéf podniku Guillaume Faury. „Očekáváme, že situace v dodavatelském řetězci zůstane obtížná, protože pokračujeme ve zvyšování výroby,“ dodal.

Firma uvedla, že do roku 2026 hodlá zvýšit výrobu letounů A350 na deset strojů měsíčně, tedy na úroveň z doby před pandemií covidu-19. Dříve přitom předpokládala, že do konce roku 2025 tuto výrobu zvýší pouze na devět strojů měsíčně, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK