Ambiciózní francouzský železniční projekt Railcoop čelí problémům, které povedou k pozastavení jeho aktivit v železniční nákladní dopravě. Finanční neživotaschopnost cargo služeb pravděpodobně donutí Railcoop zaměřit se pouze na osobní dopravu.

Francouzská média uvedla, že jde o rozhodnutí přijaté na posledním zasedání představenstva družstva Railcoop před několika dny. Zprávy tvrdí, že vysoké provozní náklady a nedostatek státní podpory posunuly projekt na hranici jeho rentability.

Generální ředitel Railcoop Nicolas Debaisieux uvedl, že přepravní smlouva, která byla uzavřena na konci dubna, umožnila Railcoop vrátit se ke své strategii. Jak zmínil, tato smlouva se týká služby mezi Capdenac a Saint-Jory, sloužící zákazníkovi Fiber excellence.

Jedná se o službu, která již nějakou dobu běží. Nová služba, která by začala v polovině dubna a spojovala Saint-Jory a Gignac, však zůstává ve fázi plánování, protože Railcoop nedokázal zajistit stálou klientelu.

Railcoop má historii od listopadu 2019, kdy 32 prvních členů založilo družstvo k realizaci projektu. Jde o první železniční družstvo založené ve Francii s ambicí podporovat železniční mobilitu zapojením „občanů, komunit, podniků a železničářů do rozvoje železniční dopravy přizpůsobené potřebám všech regionů“.

Tato myšlenka přilákala během dvou let 9 140 členů, včetně přibližně 100 společností a sdružení a 12 komunit, jako jsou aglomerační komunity Libourne, Vichy a Montluçon. Hlavním cílem družstva bylo spustit lokální a regionální přepravní služby založené na jednotlivých vozových zásilkách spojující regiony mimo železniční síť a revitalizující nevyužívané tratě.

V listopadu 2021 družstvo zahájilo svou první železniční nákladní dopravu spojující hospodářská centra Toulouse (Saint-Jory) a Decazeville (Capdenac) a pronajalo si 24 vagónů od Ermewy a dvě lokomotivy od DB Cargo k vozbě.

Zdroj : RailFreight.com