SONY DSC

Americký student Jack Sweeney získal statisíce sledujících na twitteru, když začal zveřejňovat polohu soukromých letounů bohatých, včetně šéfa automobilky Tesla Elona Muska. V reakci na válku na Ukrajině obrátil svou pozornost na ruské oligarchy.

Devatenáctiletý Sweeney, který v minulosti odmítl přistoupit na Muskovu nabídku 5000 dolarů za zrušení zmíněného twitterového účtu, založil o víkendu dva nové automatizované twitterové účty. Na nich zveřejňuje polohu letounů ruských oligarchů a důležitých osob, včetně letadel, která by mohl využívat ruský prezident Vladimir Putin. Tyto dva účty nashromáždily dohromady kolem 300.000 sledujících a poskytují aktuální informace o poloze soukromých letounů spolu s mapami.

Sweeney listu The Wall Street Journal řekl, že jej lidé k založení podobných účtů vyzývali již dlouho a po zavedení sankcí vůči nejbohatším Rusům tyto výzvy zintenzivnily.

Ruští oligarchové čelí ekonomickému chaosu doma a západním sankcím zavedeným poté, co Putin nařídil invazi na Ukrajinu. Spojené státy a jejich spojenci mimo jiné uvalili sankce na bohaté Rusy, kteří mají blízko ke Kremlu. Americký prezident Joe Biden v noci na dnešek také oznámil, že USA po vzoru Evropské unie, Británie a Kanady uzavřou svůj vzdušný prostor ruským letadlům.

Sweeneyho účty sledují letouny majitele britského fotbalového klubu Chelsea Romana Abramoviče, podnikatele Ališera Usmanova, spolumajitele ruské plynárenské společnosti Novatek Leonida Michelsona a dalších.

V rozhovoru s agenturou Bloomberg mladík prohlásil, že jej velikost letounů ruských oligarchů šokovala. „Letadla, která tito oligarchové mají, jsou naprosto šílená,“ poznamenal. „Nejbohatší v té zemi cestují letadly komerční velikosti, jako jsou Airbus A319 a Boeing 737,“ dodal.

Sweeneyho účty dohromady sledují více než 40 letadel a vrtulníků spojených s ruskými oligarchy. Student zároveň vyzval fanoušky, aby mu pomohli počet trasovaných letounů navýšit.

Twitterový účet, který sleduje Muskův letoun, je stále aktivní. Sweeney se nechal slyšet, že jej zruší pouze výměnou za nový elektromobil Model 3 od Tesly.

Zdroj : ČTK

DPP