Srbský národní letecký přepravce Air Serbia posílil lety z Bělehradu do Moskvy, informoval dnes server Balkan Insight. Srbsko je po vyhlášení protiruských sankcí Evropské unie ohledně letecké dopravy a následných ruských odvetných sankcí jednou z mála evropských zemí, jehož letadla Rusko vpouští do svého vzdušného prostoru.

Air Serbia nabídne pro následující týdny jeden až tři lety z Bělehradu do ruského hlavního města denně, uvedla společnost na svých stránkách. Počet přímých letů od příštího týdne tak stoupne z dosavadních osmi na 15 týdně. Rezervovat si lze také letenku s přestupem v Istanbulu. Již v pondělí firma oznámila, že přímé lety do Moskvy a Petrohradu potrvají kvůli změněným trasám déle než obvykle.

Většina západních zemí v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu z minulého týdne uvalila sankce proti vybraným Rusům, firmám a státním institucím a uzavřela svůj vzdušný prostor pro ruská letadla. Rusko v odvetě uzavřelo své nebe pro letadla z 36 zemí. Srbsko patří k málu evropských zemí, jejichž letadla stále mohou do Ruska létat.

Srbský prezident Aleksandar Vučić ohledně války na Ukrajině lavíruje. Den po invazi uvedl, že „plně podporuje územní celistvost Ukrajiny“ a dnes se podle srbských médií Srbsko připojilo k rezoluci Valného shromáždění OSN odsuzujícímu ruskou invazi. Zároveň se odmítá připojit k unijním sankcím vůči Rusku, ačkoliv je kandidátem na členství v bloku, které předpokládá sladění zahraniční politiky se státy EU.

Sám Vučić dnes podle agentury Beta připustil, že Srbsko se nachází ve „velmi složité situaci“ a že ve světě „existuje menší pochopení pro pozici Srbska než kdy jindy“.

Srbsko s Ruskem tradičně udržuje silné vazby a je na něm do značné míře závislé v energetice. Významnou je pro Bělehrad podpora Moskvy v otázce Kosova, které v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku. Rusko může díky právu veta v Radě bezpečnosti OSN blokovat vstup Kosova do OSN.

Zdroj : ČTK