[quote]Jako velmi ambiciózní hodnotí analytici některé plány nové vládní koalice v dopravě. Všímají si přitom hlavně velkého důrazu na rozvoj železniční dopravy, která podle nich může být do budoucna levnější než doprava na silnici. Zároveň však analytikům v koaličním programu pro dopravu chybí například konkrétnější způsob zrychlení výstavby dálnic nebo postoj k otázce emisních povolenek v dopravě. Vyplývá to z odpovědí analytiků na dotaz ČTK.[/quote]

Nová vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) a Pirátů a Starostů si vybrala mezi hlavní cíle v dopravě rozšíření koncepce vysokorychlostních tratí, kterou chtějí podpořit i její ošetřením v zákoně. Mezi priority koalice zařadila také výstavbu Pražského okruhu, D35 a dostavu D1. Zastavit naopak chce práce na vodním koridoru Dunaj-Odra-Labe včetně zrušení územních rezerv na něj.

Hlavního ekonoma Trinity Bank a člena Národní ekonomické rady vlády Lukáše Kovandu zaujal na programu koalice pro dopravu především důraz na rozvoj železnice, který je podle něj větší než u současné vlády Andreje Babiše (ANO). Zejména pak při přípravách vysokorychlostní železnice, elektrifikace tratí a další. „To je společensky a ekonomicky velmi bohulibý a potenciálně značně přínosný cíl. Vznikající vláda si ale klade až příliš ambiciózní cíle, vzhledem k tomu, že má k dispozici maximálně jen čtyřleté funkční období,“ uvedl. Důrazu na železnici si všiml také analytik společnosti Natland Petr Bartoň. Připomněl přitom riziko dalšího zdražování pohonných hmot do dalších let, což může ve srovnání se silniční dopravou pomoci železnici jako levnější alternativě. Podle Bartoně navíc bude snazší získávat peníze z evropských fondů na železnice než na dálnice.

V rámci dálniční a silniční sítě je podle Bartoně nejdůležitějším projektem stavba dálnice D35, která by měla spojit Hradec Králové s D1 u Lipníka nad Bečvou. Vytvořila by se tím druhá alternativa spojení Moravy a Prahy. Bartoň kvituje také cíl na zvýšení kapacit silnic první třídy, což by podle něj při tuzemském tempu výstavby byla rychlejší a levnější alternativa k páteřní síti dálnic. Podle Kovandy je dálniční a silniční síť u nově vznikající vlády v porovnání s tou současnou naopak trochu upozaděna. Podle něj z programu nevyplývá žádný záměr její větší prioritizace. Jako velmi prozíravé naopak hodnotí absenci závazku ke konkrétnímu počtu nově postavených kilometrů dálnic.

Spíše smířlivě analytici hodnotí další cíle nové koalice. Některé z nich, jako například uvolnění kapacity železnic pro nákladní vlaky, omezení kamionové dopravy a jejich následků na stav dálnic vidí jako spíše problematické. K zastavení prací na vodním koridoru Bartoň uvedl, že podle něj alespoň v tomto bodě nebude vláda lidem k smíchu.

 

Zdroj : ČTK