Mezi lety 2025 a 2035 by měly železniční vysokorychlostní tratě (VRT) v Česku stát 1,2 bilionu korun. Vyplývá to z tiskové zprávy Asociace pro rozvoj infrastruktury. V Česku se nyní projektuje přes 300 kilometrů VRT. Zahájení stavby se předpokládá po roce 2025. Češi spolupracují s francouzskou skupinou státních drah SNCF. Tato spolupráce má za cíl urychlit projektování a stavbu VRT v České republice. Správa železnic to uvedla dnes na setkání s novináři při příležitosti pěti let od zahájení spolupráce s francouzskou stranou.

Financování VRT by mělo být podle ředitele Správy železnic Jiřího Svobody ze státního i soukromého kapitálu na základě analýz jednotlivých úseků. Při takto vysoké částce je podle něj nemožné všechno platit ze státních peněz. „I pan ministr dopravy (Martin) Kupka (ODS) dnes potvrdil, že chce projednat na vládě, aby se zadala studie způsobu financování PPP vysokorychlostní tratě na úseku mezi Brnem, Přerovem a Ostravou. A až ty studie ukážou, co se vyplatí,“ uvedl Svoboda. Počítá se i s penězi z evropských fondů.

Svoboda také argumentuje zkušeností ze zahraničí. Francie mezi lety 2011 a 2017 vybudovala 656 kilometrů VRT, které byly financovány právě partnerstvím veřejného a soukromého sektoru. V České republice se tímto způsobem financuje například úsek dálnice D4 mezi Příbramí a Pískem.

Nejdál jsou nyní práce na VRT na úsecích mezi Prosenicemi a Ostravou nebo mezi Prahou a Poříčany. Právě na těchto úsecích by měly stavební práce podle Svobody začít nejdříve, a to mezi lety 2025 a 2027. Výjezd z Prahy směrem na Kolín je pro Správu železnic důležitým úsekem. „Toto rameno Praha-Kolín je zatíženo nejvíce z České republiky. Projede jím 425 vlaků za den, což je s jinými úseky nesrovnatelné. Chceme rozšířit kapacitu trati právě výstavbou trati vysokorychlostní,“ uvedl Svoboda.

Přínosy vysokorychlostní trati podle Svobody vyniknou v době, kdy se vysokorychlostní tratí propojí evropské metropole. Uvedl, že VRT mohou také změnit uvažování o tom, kde bydlet, studovat a pracovat, a to díky rychlému spojení s velkými městy.

Na přípravách VRT v Česku spolupracuje Správa železnic s francouzskou společnosti SNCF už pět let. V roce 2021 podepsala smlouvu na osm let, jejíž čerpání by nemělo přesáhnout 8,5 milionu eur (zhruba 200 milionů Kč). Spolupráce zahrnuje zejména odborné služby pro projektování, výstavbu, provoz i kontrolu nových tratí a také zkušenosti Francouzů s managementem přípravy velkých infrastrukturních projektů. Mimo jiné pak také zkušenosti s financováním těchto projektů.

Asociace pro rozvoj infrastruktury je think-tank soukromého sektoru pro oblast veřejné infrastruktury České republiky. Sdružuje poradce, stavební společnosti, banky či jiné instituce. Mezi členy patří například Fakulta financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické, Stavební fakulta Českého vysokého učení technického v Praze, Česká spořitelna, Metrostav či Strabag.

DPP