Nákupy předražené až o 15 procent odhalil audit krajské společnosti Silnice LK. Způsobená škoda dosahuje 27 milionů korun, Liberecký kraj, který je vlastníkem, proto připravuje další trestní oznámení. O rozhodnutí krajských radních dnes novináře informoval náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Už dříve auditoři ve firmě odhalili špatné hospodaření, zkreslování účetnictví a zadávání zakázek v rozporu se zákonem.

Kraj už v srpnu kvůli dlouhodobé nespokojenosti a špatné komunikaci odvolal předsedu představenstva Petra Šéna a s ním skončil i místopředseda představenstva Josef Rechcígl. Silnice LK teď vedou krizoví manažeři. Podle auditorů docházelo ve firmě mimo jiné ke zkreslování účetních dat a účetních závěrek, k nákupu techniky v rozporu s platnou legislativou, nezákonnému nákupu pohonných hmot, nebylo předloženo daňové přiznání za rok 2019 a personální náklady na některé zaměstnance byly neúměrné.

Kvůli nevýhodnému nákupu pohonných hmot podal kraj už v listopadu trestní oznámení na neznámého pachatele, teď podle Svitáka připravuje další. „Trestní oznámení bude podávat představenstvo společnosti v pondělí a Liberecký kraj se k němu připojí. Opět budou podána na neznámého pachatele,“ dodal hejtmanův náměstek. Se závěry auditu kraj v pondělí seznámí zastupitele a zveřejní ho také na krajském webu. „Nebude to v celé 160stránkové verzi, protože obsahuje data, která nemohou být zveřejněna,“ řekl Sviták.

Vedením Silnic LK pověřil kraj už v létě krizové manažery Petra Šimoníka a Petra Správku. „Hospodaření firmy se podařilo stabilizovat, ze ztráty 54 milionů korun bude podle predikcí na konci letošního roku zůstatek na běžném účtu společnosti v plusových hodnotách ve výši přibližně tři miliony korun,“ doplnil náměstek. Krizové vedení zastavilo nákup nakladačů, na něž neměla firma peníze, společnost zeštíhlela. V soutěži byl vybrán nový dodavatel pohonných hmot, díky tomu firma ušetří zhruba 1,4 milionu korun ročně. Kraj vypsal výběrové řízení na nového předsedu představenstva, přihlášky je možné podávat do 15. ledna.

 

Zdroj : ČTK