Zdroj: Freeimages.com

[quote]Řada řidičů využívá v těchto dnech cestu automobilem po ledě přes zamrzlé lipenské jezero. Jedná se hlavně o úsek mezi Horní Planou a Bližší Lhotou. Lidé si tudy krátí cestu na lyže do rakouského střediska Hochficht nebo i trasu do práce. Policisté varují před probořením. Starosta Plané Jiří Hůlka se ale prý těm, kteří jezdí po ledě přes lipenskou nádrž, vůbec nediví.[/quote]

,,Jedna cesta kolem přehrady je 20 kilometrů. To znamená, že pokud jedete po ledu ráno do práce a odpoledne zpátky, ušetříte si 40 kilometrů,“ uvedl Hůlka.

Dodal, že silnice kolem přehrady jsou navíc mnohde úzké a někdy je lze těžko udržovat. Například ve stoupání u nedaleké obce Pernek často uvízne kamion, který pak blokuje průjezd.

Led na lipenské přehradě v těchto dnech dosahuje síly více než 20 centimetrů. Policisté přesto nabádají řidiče, aby po zamrzlé hladině nejezdili.

,,Je to hazard. Stále existuje možnost, že se propadnou do přehrady,“ řekla ČTK policejní mluvčí Štěpánka Uhlířová.

Provoz po ledě mezi Horní Planou a Bližší Lhotou je v těchto dnech někdy frekventovanější než na okolních silnicích. Někteří využívají cestu po zamrzlé hladině jako atrakci a za autem třeba na laně táhnou třeba jezdce na snowboardu.

,,Zatím letos nemáme evidovaný případ proboření automobilu na lipenské přehradě, ale může to nastat hlavně ve chvíli, kdy se trochu oteplí a lidé přesto budou po ledě dále jezdit,“ řekla Uhlířová.

Podle Hůlky však lidi, kteří znají místní podmínky, vědí, kdy mohou na zamrzlou hladinu s vozem.

,,Když se oteplí, tak navíc dáme zábranu na silnici, která vede k přehradě, a auta se tam tak nedostanou,“ řekl Hůlka.

Zdroj: ČTK

DPP