Zdroj: Freeimages.com

[quote]ČSAD autobusy Plzeň, největší veřejný autobusový dopravce na západě Čech, zrušilo od neděle 4. března některé spoje a za některé linky si cestující připlatí. ČTK to řekl Miroslav Slaný, mluvčí ČSAD autobusy z holdingu Z-Group.[/quote]

Dopravce se v polovině února dohodl s Plzeňským krajem, že mu vrátí téměř 123 milionů Kč, které podle kraje neoprávněně inkasoval v letech 2013 až 2015 na zajištění dopravní obslužnosti regionu. Uznal výsledky rok trvající kontroly smluv uzavřených s krajem. ČSAD dluh uznaly a uhradí ho ve 34 splátkách ve třech letech.

ČSAD zruší s úpravou jízdního řádu některé spoje, které Plzeňský kraj dlouhodobě neplatí a dopravce je dosud jezdil na své náklady. Dalšími důvody jsou slabá vytíženost a nedostatek řidičů.

Jde například o komerční nedotovanou linku Domažlice – Plzeň – Praha.

,,Z ekonomických důvodů a kvůli nedostatečné vytíženosti se na ní ruší dva páry posilových spojů v pracovní dny, první v úseku Stod – Plzeň a zpět, druhý v úseku Holýšov – Plzeň a zpět,“ uvedl mluvčí.

Dále se ruší dva páteční posilové spoje z Domažlic do Plzně a zpět a jeden pár dopoledních spojů v pracovní dny z Domažlic do Plzně a zpět.

ČSAD dále upraví zvláštní ceníky jízdného pro vybrané autobusové linky Domažlice – Plzeň – Praha a Tachov – Bor – Nýřany – Plzeň – Rokycany – Praha.

,,U vybraných tarifních pásem dojde ke srovnání cen se základním ceníkem jízdného. Cestující si tak mírně připlatí,“ uvedl Slaný.

Na lince z Plzně do Karlových Varů jsou pak jednotlivá tarifní pásma navýšena o dvě až deset korun. U všech třech linek bude nově desetiprocentní sleva ISIC pro studenty u všech tarifních pásem.

Podle Slaného najezdil dopravce v minulých letech každým rokem 1,6 milionu kilometrů na vlastní náklady na linkách, které Plzeňský kraj, ani nikdo jiný nehradil.

,,To si už nyní nemůžeme dovolit, zvlášť v situaci, kdy musíme kraji splácet mnohamilionové částky, které nám neuznal jako oprávněné náklady,“ uvedl Slaný.

Část dosud nehrazených linek kraj nyní dodatečně objednal, některé ne.

,,Proto musíme některé omezit či dokonce zrušit. Snažili jsme se postupovat citlivě a rušíme nejméně vytížené spoje. U ostatních musíme upravit jízdné, abychom je mohli zachovat,“ řekl.

ČSAD autobusy loni zajišťovaly v Plzeňském kraji dopravní obslužnost na 254 linkách a provozují městskou hromadnou dopravu v Domažlicích, Tachově, Klatovech, Stříbře a Přešticích. Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka vlastní 1300 autobusů jezdících v několika krajích ČR.

Zdroj: ČTK