Dopravci ve veřejné autobusové dopravě v Česku za první čtvrtletí letošního roku přepravili 91,9 milionu cestujících, meziročně o pět procent méně. Vyplývá to z předběžných statistik ministerstva dopravy zveřejněných na webu Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prvním čtvrtletí roku 2019 před pandemií covidu-19 autobusoví dopravci přepravili přibližně 94,1 milionu lidí.
Pokles je podle Ivana Kalluse z Asociace dopravních, spedičních a servisních firem Čech, Moravy a Slezska z větší části způsoben menším počtem pracovních dnů. V pracovní dny je totiž podle Kalluse ve veřejné autobusové dopravě počet přepravených podstatně vyšší. V prvním čtvrtletí letos bylo 63 pracovních dnů oproti 65 dnům loni.
Trend je podle něj způsoben také počasím. „Menší zima, méně sněhu, plískanic – a tím i více použitých individuálních dopravních prostředků k dosažení cíle cesty,“ řekl ČTK Kallus, který je také zástupcem ředitele pro autobusovou dopravu ve společnosti ČSAD BUS Uherské Hradiště.
Při chladném počasí a srážkách podle něj totiž cestující místo vlastních aut, jízdních kol a dalších dopravních prostředků více využívají autobusy. V číslech za třetí čtvrtletí letošního roku by se podle Kalluse počet cestujících měl postupně dorovnat s uplynulým rokem a v posledním čtvrtletí by autobusoví dopravci měli zaznamenat tendenci mírného růstu, podobně jako loni.
Přepravní výkony autobusových dopravců, tedy součet vzdáleností, na které autobusy přepravily jednotlivé cestující, v prvním čtvrtletí podle dat ČSÚ činily 1,94 miliardy kilometrů. Meziročně vzrostly zhruba o 5,5 procenta.
Loni autobusoví dopravci v ČR přepravili více než 347 milionů cestujících, meziročně o 3,6 procenta více. Oproti roku 2019 autobusy cestovalo o 2,4 procenta pasažérů méně. Češi lidé v autobusech urazili průměrně 25,4 kilometru za jednu cestu, v roce 2019 to bylo 29,1 kilometru. Zhruba 93 procent cestujících přepravili dopravci v pravidelné dopravě vnitrostátně.
Zdroj: ČTK