DPP

Společenství autodopravců Čech a Moravy (SAČM) usiluje o snadnější zaměstnávání cizinců na pozice řidičů. Chce, aby byla možnost zažádat o zaměstnanecké karty pro držitele víz dočasné ochrany. Vyplývá to z otevřeného dopisu společenství pro ministerstvo dopravy a ministerstvo vnitra, které sdružení vyzvalo, aby se tím zabývala. V České republice podle společenství chybí 25.000 profesionálních řidičů. Ministerstvo dopravy v reakci uvedlo, že se podílí na hledání řešení jejich nedostatku.

Předseda Společenství autodopravců Čech a Moravy Bedřich Danda v dopisu napsal, že zaměstnavatelé kvůli nedostatku řidičů v Česku často zaměstnávají cizince. V této situaci by podle něj pomohlo umožnit řidičům ze zahraničí žádat v ČR o zaměstnaneckou kartu. „Pro zaměstnavatele to má výhodu v tom, že mají své zaměstnance jistější v pracovním poměru a zaměstnanci nejsou naopak nervózní ze své budoucnosti,“ napsal Danda.

Momentálně mají například řidiči z Ukrajiny víza dočasné ochrany, díky kterým v Česku můžou pracovat jeden rok. ČR tato víza začala vydávat uprchlíkům z Ukrajiny po napadení jejich země Ruskem. Zaměstnanecká karta by naproti tomu měla platit dva roky a sloužila by zároveň také jako povolení k pobytu i k práci.

Danda varoval, že pokud nebudou ve státní správě učiněna patřičná opatření proti nedostatku řidičů, hrozí v dopravní obslužnosti a v zásobování kolaps a dlouhodobý výpadek.

„Nedostatku řidičů jsme si dobře vědomi a podílíme se na hledání řešení, viz například aktuální debaty o snížení věkových hranic pro možné získání skupin řidičského oprávnění, a to jak na národní, tak evropské úrovni,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy Filip Medelský. Řidičský průkaz na skupinu C, tedy nákladní vozidla nad 3,5 tuny, může dnes získat uchazeč od 21 let, snaha některých dopravních asociací je snížit tuto hranici na 18 let.

Nedostatek řidičů je tématem i pro Sdružení automobilových dopravců Česmad. Podle jeho zástupců potřebuje Česko snazší a rychlejší zaměstnávání řidičů ze zemí mimo Evropskou unii. V tiskové zprávě v minulém týdnu sdružení uvedlo, že vyřízení pracovního povolení v ČR někdy trvá i více než půl roku, zatímco v Polsku takový proces, zejména v případě zaměstnávání Ukrajinců, zabere dva týdny.

SAČM je od roku 2000 zaměstnavatelským svazem. Reprezentuje převážně malé a střední podnikatele, zabývající se silniční nákladní a osobní dopravou, ale také podnikatele, kteří používají silniční motorová vozidla pro své podnikání. Sdružuje 46 členů – soukromých firem autodopravců, kteří vlastní přes 3900 vozidel.

Zdroj : ČTK