dav

Automobilka Škoda loni zvýšila provozní zisk o 182 procent na 1,77 miliardy eur (44,8 miliardy Kč). Tržby se zvýšily o 26 procent na 26,5 miliardy eur (více než 671 miliard Kč). Ve výsledkové zprávě za loňský rok to dnes uvedl německý automobilový koncern Volkswagen, jehož je Škoda Auto součástí. Výrobu Škoda loni zvýšila o 16 procent na 888.050 vozidel.

Nejvíce aut Škoda prodává v Evropě, odbyt v západní Evropě se proti předchozímu roku zvýšil o 27,4 procenta. Druhým největším trhem pro ni byla Asie.

„Modely Škoda jsou synonymem pro chytré a decentní provedení, vyznačují se mimořádně prostorným interiérem, nejvyššími standardy funkčnosti, vynikajícím poměrem ceny k výkonu a výrazným designem,“ uvádí koncern Volkswagen ve své výroční zprávě.

Pokud by se vzaly v úvahu všechny koncernové značky, za které je Škoda zodpovědná v rámci jednotlivých regionů, pak skupina Škoda Auto za loňský rok prodala distribučním firmám 1,06 milionu aut. To je nárůst o 22,4 procenta. Odbyt pouze vozů značky Škoda, tedy aut dodaných zákazníkům, se zvýšil o 18,5 procenta na 866.800. Ve svých českých závodech Škoda loni vyrobila více než 781.000 vozů, v zahraničních závodech pak výroba přesáhla 107.000 vozidel značky Škoda.

„Populární byly u zákazníků především vozy Octavia a plně elektrické auto Enyaq iV,“ uvedl Volkswagen.

Na výrobě se loni nejvíce podílely vozy Octavia, kterých automobilka vyrobila více než 205.000. Druhým nejvíce vyráběným vozem byl Rapid/Scala, kterých sjelo z výrobních pásů více než 172.000. V obou případech je to více než v roce 2022. Škoda vyrobila i více vozů Kodiaq, Enyaq iV, Superb a Kushaq, naopak výroba vozů Fabia a Karoq/Kamiq se snížila.

Celý koncern Volkswagen za loňský rok zvýšil tržby o 15,5 procenta na 322,3 miliardy eur, uvedl dnes koncern. Provozní zisk se zvýšil zhruba o dvě procenta na 22,58 miliardy eur.

Škoda Auto zaměstnává zhruba 37.000 lidí. Provozuje tři výrobní závody v České republice. Má výrobní kapacity v Číně, na Slovensku a v Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, a ve spolupráci s lokálním partnerem také na Ukrajině. Loni v říjnu automobilka oznámila, že se od letošního roku vrací na trh v Kazachstánu.

Zdroj: ČTK